Üniversite-sanayi iş birliği kapsamında Kastamonu Teknokent AŞ. örneği
Within the scope of university-industry cooperation Kastamonu Technocity inc. example
  1. Tez No: 716432
  2. Yazar: AYLA PARUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN DİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
1960'lı yıllarla birlikte dünyanın birçok ülkesinde Araştırma ve geliştirme (Ar&Ge) çalışmalarına ağırlık verilmeye başlanmış ve teknoloji alanında hızlı bir ilerleme kaydedilmiştir. Türkiye'de ise 2000'li yıllardan itibaren bu faaliyetler yaygınlaşmaya başlamıştır. Ar&Ge çalışmalarının yoğun şekilde yürütüldüğü kurumların başında üniversiteler gelmektedir. Üniversite bünyesinde yapılan Ar&Ge çalışmalarını sanayiye uyarlamak ve ürüne dönüştürülmesine imkân sağlamak büyük önem taşımaktadır. Üniversite ve sanayi arasındaki iş birliğini sağlayan kurumlar ise teknoparklardır. Teknoparklar, bilimsel bilginin ticarileştirilip yayılmasını ve üretim aşamasına geçmesini sağlayan aracı kurumlardır. Küçük ve orta ölçekli firmaların teknolojik yeniliklere ayak uydurabilmesi, vasıflı eleman ve istihdamın sağlanması ile birlikte teknolojinin transferi kanalıyla uluslararası iş birliklerinin oluşturulması teknoparkların amaçlarının başında gelmektedir. Buradan yola çıkılarak yürütülmüş olan çalışmanın amacı, Kastamonu Üniversitesi bünyesinde yeni kurulan Kastamonu Teknopark AŞ.' den, Kastamonu ilindeki firmaların beklentilerini ve başarılarına etki edebilecek olası engelleri belirlemek olmuştur. Bu konu ile ilgili olarak Kastamonu ilinde bundan önce, herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Bu da çalışmayı önemli ve özel kılan bir özellik olmuştur. Bu çalışmada, daha önceden hazırlanmış sorular ile yüz yüze görüşme şeklinde 27 firma ile mülakat yapılmıştır. Görüşmede, Kastamonu ilinde imalat yapan firmalara 83 sorudan oluşan bir anket formu doldurtulmuştur. Çalışma sonucunda, firmaların bir kısmının Kastamonu Teknopark AŞ hakkında bilgisinin olmadığı ama teknopark bünyesinde bulunmak istedikleri, bazı firmaların teknoparktan beklentilerinin yeni ürün geliştirirken destek almak yönünde olduğu bulgularına ulaşılmıştır. Ayrıca firmaların teknoparktan beklentileri arasında, yeni iş alanlarının açılmasının sağlanarak işsizlik sorununun azaltılması, bölgesel ekonomik kalkınmanın sağlanması ve ithalat oranının azaltılmasına katkı sağlanması yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Abstract: In the 1960s, research and development (R&D) studies began to be focused on in many countries of the world, and rapid progress came along in the field of technology. In Turkey, these activities have become widespread since the 2000s. Universities are the leading institutions where R&D studies are carried out intensively. It is of great importance to adapt the R&D studies carried out within the university to the industry and to enable them to be transformed into products. Techno parks are the institutions that provide cooperation between the university and the industry. Techno parks are intermediary institutions that enable scientific knowledge to be commercialized and spread and move to the production stage. Keeping up with technological innovations of small and medium-sized companies, providing qualified personnel and employment, and establishing international cooperation through the transfer of technology are among the main objectives of techno parks. Based on this, the study aimed to determine the possible obstacles that could affect the expectations and success of the companies in Kastamonu province from Kastamonu Technopark Co. Inc., which was newly established within Kastamonu University. There has been no previous study on this subject in Kastamonu. This situation makes the study important and unique. In this study, 27 companies were interviewed in the form of face to face with previously prepared questions. During the meeting, a questionnaire consisting of 83 questions was filled out by the manufacturing companies in Kastamonu province. As a result of the study, it was found that some of the companies did not have information about Kastamonu Teknopark Co. Inc. but wanted to be in the technopark, and some companies' expectations from the technopark were to receive support while developing new products. In addition, among the expectations of the companies from the technopark are the establishing of new business areas, reducing the unemployment problem, ensuring regional economic development and contributing to the reduction of import rate.