Sıvı yağların hidrojenasyonunda yağ asitleri bileşimi ve katı fraksiyon oranlarındaki (SFC) değişimler üzerinde çalışmalar
  1. Tez No: 58330
  2. Yazar: İHSAN KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER KAYAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SIVI YA?LARIN HİDROJENASYONUNDA YA? ASİTLERİ BİLEŞİMİ VE KATI FRAKSİYON ORANLARINDAKİ (SFC) DE?İŞİMLER ÜZERİNDE ÇALIŞMALAR İhsan KARABULUT Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Muammer KAYAHAN 1997, Sayfa : 56 Jüri : Prof. Dr.Muammer KAYAHAN Prof.Dr.Gürol ERGİN Prof.Dr.Suat UNGAN Araştırmada sıvı yağların diskontinü olarak hidrojene edildiği bir işletmede, işlenen farklı yağlardan alınan örnekler incelenerek, tepkime sırasında oluşan değişiklikler belirlenmeye çalışılmıştır. Materyallerden palm olein fraksiyonu 180 ° C sıcaklıkta ve 70 dakika süreyle hidrojene edilirken, palm kernel oil (palm çekirdeği yağı) 165 ° C sıcaklıkta ve 100 dakikada sertleştirilmiştir. Buna karşın 220 ° C sıcaklıkta işlenen yağlardan pamuk yağı 50 dakikalık bir sürede hidrojene edilirken, soya yağı 100 dakika süreyle doyurulmuş ve hidrojen basıncının 2,5 atm. olarak sabit tutulduğu çalışmalarda katalizör olarak (% 0,18) nikelli katalizör kullanılmıştır.Tepkime başlangıcından sonuna kadar kısa zaman aralıklarında alınan örneklerde, iyot sayısı, yağ asitleri bileşimi, trans yağ asidi içeriği ve katı fraksiyon oranlarındaki (SFC : Solid Fat Content) değişimler saptanmıştır. Elde edilen bulgulara göre, iyot sayısı tepkime süresince düzenli olarak düşüş göstermiştir. Yağ asitleri ve doymamış yağ asitleri miktarlarındaki değişime göre farklı derecelerdeki doyurma sonucu, toplam doymuş asit miktannın artması ve doymamış yağ asitlerinde cis formun trans forma dönüşmesi, son üründe istenilen katılığın oluşmasında etkili olmaktadır. Genelde 4 yağ çeşidinde de oleik asit korunarak, polienikten monoeniğe dönüşüm sağlanmış ve yüksek orandaki trans asit oluşumuna bakılarak, tepkime koşullarının ortamda S21 selektivitesinin hakimiyetine olanak sağladığı saptanmıştır. Yağların içeriğindeki doymamış yağ asitlerinin tamamen olmasada doyurulması ve özellikle monoenik cis yağ asitlerinin önemli miktarlarda trans formlara dönüşmelerine paralel olarak katı fraksiyon oranlarında da artış gözlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Palm olein, palm çekirdeği yağı, soya yağı, pamuk yağı, hidrojenasyon, trans asit, yağ asidi, SFC.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT Master Thesis THE STUDIES ON THE CHANGES İN FATTY ACID COMPOSITION AND SOLID FAT CONTENTS OF OİLS DURING HYDROGENATION İhsan KARABULUT Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Food Engineering Supervisor : Prof. Dr. Muammer KAYAHAN 1997, Page 56 Jury: Prof. Dr.Muammer KAYAHAN Prof.Dr.Gürol ERGİN Prof.Dr.Suat UNGAN in this research samples obtained from a discontinue oil hydrogenation plant were examined to determine the changes during hydrogenation reaction. Palm olein and palm kernel oils were hydrogenated at 180 ° C for 70 min. at i165 ° C for 100 min., respectively. in the other hand, cottonseed sample was hydrogenated at 220 ° C for 50 min. and soya been oil was saturated for 100 min. in the presence of a catalyst ( % 0,18 nickel catalyser) with a constant hydrogenation pressure of 2,5 atm.İV in the samples collected during whole reaction within a short time periods, the changes in the iodine value, fatty acid composition, trans fatty acid and solid fat contents were determined. According to the findings, iodine value was decreased regularly during reaction. As a result of different saturation degree is determined by fatty acids and trans acid amounts, the increase in the ratio of total saturated acid and the changes of cis forms to trans form in the unsaturated fatty acids were affected the desirable solidity of final product. Generally oleic acid was preserved for ali 4 oils and transformation of polienic to monoenic was achieved. High trans acid formation was suggested that reaction conditions were favoured the dominancy of S2ı selectivity. The fatty acid transformation and the ratio of solid fat fraction were found to be increased. KEY VVORDS : Palm olein, palm kemel, soya been oil, cottonseed oil, hydrogenation, trans acid, fatty acid, SFC.