Defne meyvelerinden sabit yağ üretilmesinde yararlanılabilecek bir teknoloji belirlenmesi
- Tez No: 58329
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER KAYAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DEFNE MEYVELERİNDEN SABİT YA? ÜRETİLMESİNDE YARARLANILABİLECEK BİR TEKNOLOJİ BELİRLENMESİ Mehtap H. BİLGEN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Muammer KAYAHJW 1997,61 Sayfa Jüri: Prof. Dr. Muammer KAYAHAN Prof. Dr. Artemis KARAALİ Doç. Dr. Ali BAYRAK Bu çalışmada Hatay yöresinden sağlanan defne meyvesinin et ve çekirdeği model ekstraksiyon cihazı kullanılarak ve nem sabit kalmak koşuluyla sıcaklık parametreleri değiştirilerek ekstraksiyon işlemine tabi tutulmuştur. En yüksek yağ verimi defne etinde 55°C'de yapılan ekstraksiyon sonucunda elde edilmiştir. Tüm ekstraksiyon denemelerinde çözücü olarak hekzan kullanılmıştır. Et ve çekirdeğin ayrı ayrı çözgen tutma kapasiteleri hesaplanarak ekstraksiyon işleminin kaç kademede gerçekleştirileceği ve toplam işlemdeki kademe etkinlik sayılan belirtilmiştir. Hataydan getirilen defne meyvelerinden Soxhlet cihazı ile elde edilen hem defne eti hem de çekirdeği yağlarına ayrıca analitik yöntemler uygulanarak, özellikleri belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Laurus nobilis, Defne, Defne Meyvesi (fructus lauri), Defne Meyvesi Sabit Yağı, Ekstraksiyon, Laurik Asit.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis STUDIES ON NEW SUITABLE TECHNOLOGY FOR PRODUCTION OF THE OIL FROM LAUREL FRUITS Mehtap H. BİLGEN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Food Engineering Supervisor: Prof. Dr. Muammer KAYAHAN 1997, 61 Page Jury: Prof. Dr. Muammer KAYAHAN Prof. Dr. Artemis KARAALİ Assoc. Prof. Dr. Ali BAYRAK In this work, model extraction equipment was used under constant humidity conditions and the fat of laurel pulp and kernel obtained from Hatay were extracted by changing temperature parametres. The highest amount of oil was obtained from the extraction of laurel pulp under 55°C. In all experiments, hexane was used as the solvent. The capacities of holding solvent of laurel pulp and kernel were calculated separately and determined how many steps was necessary for extraction and effecient number of stages for total process was found. By using the oil extracted with Soxhlet equipment, all the characteristics of oils of laurel pulp and kernel were also determined. Key Words : Laurus nobilis, Laurel, Laurel Fruit, Laurel Fruit Fixed Oil, Extraction, Laurie Acid.