48-59 ve 60-71 ay arası çocuklar için Battelle gelişimsel envanter'in (Bge-2) Türkçe uyarlama ve geçerlik-güvenirlik çalışması
Turkish adaptation and validity-reliability study of battelle developmental inventory (Bge-2) for children between 48-59 and 60-71 months
  1. Tez No: 583313
  2. Yazar: EMİNE İNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu araştırmanın amacı, Battelle Developmental Inventory'nin (BDI-2) (Battelle Gelişimsel Envanter'in) (BGE-2) 48-71 aylık çocuklar için Türkçeye uyarlama ve güvenirlik-geçerlik çalışmasının yapılmasıdır. Genel tarama modelinin uygulandığı araştırmanın örneklemini 2016-2018 yılları arasında Aydın ili merkez ve ilçelerinde bulanan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı 14 bağımsız anaokuluna devam eden 48-59 ve 60-71 ay aralığında 250'şer ve test-tekrar test için her iki gruptan 50'şer çocuk olmak üzere 100 ve toplamda 600 çocuk oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Genel Bilgi Formu ve beş gelişim alanı, on üç alt boyuttan oluşan BGE-2 kullanılmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda Test-tekrar test güvenirlik katsayısının 4 yaş çocukları için alt boyut puanlarının .99 ve .86 arasında değiştiği, test toplam puanının .89 olduğu ve 5 yaş çocukları için alt boyut puanlarının .99 ve .84 arasında değiştiği ve test toplam puanının .97 olduğu belirlenmiştir. 48-59 aylık çocuklar için Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) sonuçları, X2/sd (2,30) değerinin 5'in altında olduğu, CFI ve TLI değerlerinin .90'ın üzerinde ve RMSEA ile SRMR değerinin .08'in altında olduğu ve 60-71 aylık çocuklar için (DFA) uyum iyiliği indekslerinden; RMSEA .07, SRMR .04 olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda BGE-2'nin 48-71 aylık çocukların gelişimini değerlendirmede geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to conduct a Turkish adaptation and reliability -validity study of Battelle Developmental Inventory (BDI-2) for children aged 48-71 months. The sample of the study, in which the general screening model was applied using constituted by 250 children aged 48-59 months old and 250 children aged 60-71 months old, as well as 100 children (50 children from either group aged 4 and 5 years old) in total 600 children attending 14 official independent kindergartens affiliated to the Ministry of National Education in the city center and districts of Aydın province between 2016-2018. As data collection tools, General Demographic Form and consists of the five developmental areas and thirteen sub-dimensions Battelle Developmental Inventory were used. As a result of the reliability and validity analyzes of the test the instrument, test-retest reliability coefficient for the 4-year-old children's subscale scores ranged between .99 and .86, the test total score was 0.89, and the subscale scores for the 5 years varied between .99 and .84, the test total score was .97. The findings of the confirmatory factor analysis (CFA) for children aged 48-59 months were found to be less than 5, X2/sd (2,30), CFI and TLI values were above .90 and RMSEA and SRMR values were below .08; and goodness of fit indices for children aged 60-71 months (CFA) RMSEA was .07 and SRMR was found as .04. İt has been concluded that BDI-2 is a valid and reliable measurement tool for evaluating the development of 48-71 month-old children.