Osmanlı arşivlerine göre Yahudilerin Filistin'e yerleşme çabaları (1880-1922)
The efforts of settlement of the Jews in Palestine according to Ottoman archives (1880-1922)
- Tez No: 583369
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS AKYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arşiv, Tarih, Archive, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bölgesel Araştırmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışmada, Başbakanlık Osmanlı Arşivleri ışığında 1880-1922 yılları arasında Siyonist hareketin yönlendirdiği Yahudilerin Filistin topraklarına yerleşme çabaları ve Osmanlı Devleti'nin bu yerleşme çabalarına karşı aldığı tedbirler ele alınmıştır. Araştırmaya ön hazırlık olması bakımından yeterli düzeyde literatür ve arşiv taraması yapılmıştır. Giriş bölümünde tezin araştırma yöntemleri hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde Yahudilerin Osmanlı Devleti'ne göç etmeden önce yeryüzünde dağınık halde bulunan nüfus oranları tespit edilmiş, belirtilen zaman aralığı itibariyle Osmanlı Devleti'ndeki sosyal statüleri ve Filistin bölgesine gerçekleştirdikleri tarihin akışını değiştiren büyük göçün boyutları konu edilmiştir. Daha sonra neden Filistin bölgesine yerleşmeyi amaçladıklarının anlaşılabilmesi için Yahudilerin“Vaat Edilmiş Topraklar ve Seçilmişlik”inançları ele alınarak, Siyonist ideoloji ile Yahudi inancının bu kavramları nasıl yorumladığı araştırılmıştır. Tezin asıl konusunu oluşturan ikinci bölümde Yahudilerin Filistin'e sahip olmak için ortaya koyduğu faaliyetler ve Osmanlı Devleti'nin bunu engellemek amacıyla aldığı önlemler irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, in the light of the Ottoman Archives of the Prime Ministry, the efforts of the Jews who were directed by the Zionist movement between 1880 and 1922 to settle in the Palestinian territories and the measures taken by the Ottoman State against these settlement efforts were discussed. In order to prepare for the research, sufficient literature and archives were searched. In the introduction part, the research methods of the thesis are given. In the first part, the scattered population ratios of the Jews before the emigration to the Ottoman Empire were determined and the social status of the Ottoman Empire and the dimensions of the immigration that changed the course of the history of the Palestinian region were discussed. Then, in order to understand why they aim to settle in Palestine, Jews' beliefs on "Promised Land and Elections ele were discussed and how Zionist ideology and Jewish faith interpreted these concepts were investigated. In the second part, which is the main subject of the thesis, the activities of the Jews to have Palestine and the measures taken by the Ottoman Empire in order to prevent this are examined. In the conclusion part of the work, a general evaluation is made and in the annexes, the tables revealing the Jewish population rates which increase continuously with the immigration in the time period specified and the maps depicting Jewish history and Zionist settlements are given.