Türkiye'de Tek Parti Dönemi'nde siyasal denetim, yönetim ve inşa araçları olarak umum müfettişlikler: Trakya umum müfettişliği örneği
General inspectorships as tools of political control, governance and construction during the single party rule in Turkey: The case of the thracian general inspectorship
  1. Tez No: 583371
  2. Yazar: SİMGE ECE ÜZÜM KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Türkiye'nin ulus inşa sürecini anlamak açısından erken Cumhuriyet döneminde uygulanan etnisite, nüfus ve iskan politikaları incelemek önem arz etmektedir. Bu dönemde uygulanan iskan politikaları ile etnik ve kültürel yapı dönüştürülmeye çalışılmıştır. Erken Cumhuriyet döneminde kurulan Umumi Müfettişlikler dönemin etnisite politikaları açısından kritik bir yerde durmaktadır. 1927-1952 yılları arasında faaliyet gösteren ve birçok bölgede kurulan Umumi Müfettişlikler, sorumlu oldukları bölgelerin etnik kompozisyonunu göç ve iskan politikaları ile homojenleştirmeye yönelmişlerdir. Bu çalışma erken Cumhuriyet döneminde uygulanan etnisite, nüfus ve iskan politikalarına Trakya odaklı olarak bakmaya çalışmaktadır. Trakya bölgesi Türkiye'nin ulus inşa sürecini anlamak açısından tarihsel bir öneme sahiptir. Bölge etnik çeşitliliği içeren bir geçmişe sahiptir ve yüzyıllar boyunca birçok farklı kültür burada birlikte yaşamışlardır. İttihat ve Terakki döneminde uygulanmaya başlayan iskan politikaları ile Trakya'daki etnik farklılıklar giderek erimeye başlamış ve bu politikalar erken Cumhuriyet döneminde de devam etmiştir. Bu dönemde Trakya Umumi Müfettişliği, bölgede uygulanan etnisite, nüfus ve iskan politikalarının planlayıcısı ve uygulayıcısı olmuştur. Bu dönemde sözkonusu politikalarla uyumlu bir çizgi izleyen Trakya Dergisi ve 6 Ok dergisi, Trakya'da milliyetçiliğin ve resmi ideolojinin güçlenmesinde etkili olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
Turkey's applied early in the nation in terms of ethnicity Republic to understand the building process, it is important to examine population and housing policies. In this period, ethnic and cultural structure was tried to be transformed with the resettlement policies applied. The General Inspectors established in the early Republican period remain in a critical place in terms of the ethnicity policies of the period. The General Inspectors, which were established in 1927-1952 and which were established in many regions, tend to homogenize the ethnic composition of the regions in which they are responsible with migration and resettlement policies. This study tries to look at the ethnicity, population and resettlement policies applied in the early Republican period. Thrace region has a historical significance for understanding the nation-building process in Turkey. The region has a history of ethnic diversity and many different cultures have lived here together for centuries. With the policies of resettlement that started to be implemented during the Union and Progress period, ethnic differences in Thrace began to melt and these policies continued in the early Republican period. In this period, Thrace General Inspectorate became the planner and implementer of the ethnicity, population and resettlement policies implemented in the region. In this period, Trakya magazine and 6 Ok magazine, which followed a line in line with these policies, were effective in strengthening nationalism and official ideology in Thrace.