Karaparanın aklanması ile mücadelede Türk Hukuk Sisteminde yer alan mali ve mali olmayan tedbirler
Financial and non-financial measures in the Turkish law system in combating money laundering
- Tez No: 583381
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN DÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Maliye, Law, Public Administration, Finance
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Karapara insanlık tarihi kadar eski bir olgu olup, suçtan elde edilen gelir anlamına gelmektedir. İnsanların para ile ilişkilerinin başladığı tarihlerden günümüze kadar gelen süreç içerisinde suçtan elde edilen gelire yasal görünüm kazandırılmak istenmiş ve bunu başarabilmek için birçok yöntem uygulanmıştır. Nihai amaç karaparayı aklamak ve ekonomik sisteme dahil etmektir. Karaparanın aklanması için kullanılan yöntemler zaman içerisinde hızla değişen ve gelişen teknoloji sayesinde çeşitlenmiş ve sayıca artmıştır. Bu çalışmamızda; karapara ve karaparanın aklanması olgularının ne anlama geldikleri, karapara aklama yöntemlerinin incelenmesi, karapara aklama suçu ile mücadelede uluslararası düzenlemelerin hangileri olduğu, ülkemizin taraf olduğu ikili anlaşmaların ve uluslararası belgelerin önemi ve içerikleri, karapara aklama suçunun Türk Hukukundaki yeri, karapara aklama ile mücadele kapsamında ülkemizde alınan ve alınması gereken tedbirlerin nelerden ibaret oldukları, hususları incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Black money is a phenomenon as old as humanity and denotes the income acquired through criminal activities. Since the old times when people firstly contacted the money, they have attempted to legitimize the income derived from crime and employed several methods to this end. Ultimate purpose has always been laundering the money and integrating it into the economic system. Money laundering techniques have been dramatically increased in number and variety by means of rapidly changing and developing technology. In this study, we examine what it means black money and money laundering, techniques of money laundering, what kind of international regulations are in place on combating money laundering, the significance and content of international documents and bilateral agreements where our country is one of the joining parties, the status of money laundering act in Turkish Law, what are the necessary steps already taken and is to be taken to combat money laundering in our country.