Türk kamu yönetiminde karapara aklama özelinde narko terörle mücadele yaklaşımları
Approaches to combating narco terrorist in specific money laundering in Turkish public administration
- Tez No: 791805
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN TATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Her yıl milyarlarca dolarla ifade edilen büyüklükte suç kaynaklı gelir elde edilmekte ve bu kazançlar yasal bir kaynaktan elde edilmiş imajına kavuşturulmaktadır. Terör gruplarının nihai amacı kazanç elde etmek değilse de yasadışı faaliyetlerinin devamı için maddi kaynağa ihtiyaç duymaktadırlar. Bu nedenle gerek yasal gerek yasal olmayan yollarla mali destek bulma ve bu fonları eylemlerinde kullanılmak üzere mensuplarına ulaştırma amacı güderler. İhtiyaç duyulan fonlar, yasal yollarla sağlanacağı gibi çoğunlukla talep esnekliği düşük ve getirisi yüksek olan uyuşturucu ve silah kaçakçılığı gibi yollardan karşılanır. Terör grupları; yasadışı yollarla elde edilen fonların kaynağını gizlemek, müsadere hükümlerine tabi olmasını engellemek ve soruşturma engeline takılmadan rahatça harcamak amacıyla yasadışı faaliyet gelirlerini aklamak isterler. Türk hukuk sisteminde karaparanın aklanması ile yasadışı uyuşturucu ticareti ayrı ayrı suç olarak yer alsa da aklama suçunda malvarlığı değerinin kaynağı, terörün finansmanında ise bunun ne amaçla kullanıldığı önem arz etmektedir. Bu çalışma terörün finansmanı ile aklama fiilini aynı paydada buluşturan kavramlardan narko terörizmi konu alarak narkotik kaynaklı şuç gelirlerinin terörün finansmanında kullanılmak üzere nasıl aklanabildiği ile bununla mücadele eden hukukî ve idari mekanizmalardan“Şüpheli İşlem Bildirimi”üzerinde durmakta ve ŞİB uygulamasının narko terörizm ile mücadeledeki etkinliğini konu almaktadır.
Özet (Çeviri)
Every year, billions of dollars in crime-related income is generated and these earnings are given the image of being obtained from a legal source. Although the ultimate aim of terrorist groups is not to gain profit, they need financial resources for the continuation of their illegal activities. For this reason, they aim to find financial support both legally and illegally and to deliver these funds to their members to be used in their actions. The needed funds will be provided through legal means, but are mostly met through ways such as drug and weapons smuggling, which have low demand elasticity and high returns. terrorist groups; they want to launder the proceeds of illegal activities in order to hide the source of illegally obtained funds, to prevent them from being subject to confiscation provisions and to spend them comfortably without hindrance to investigation. Although money laundering and illegal drug trade are separate crimes in the Turkish legal system, the source of the asset value in the crime of money laundering and the purpose for which it is used in the financing of terrorism are important. This study focuses on narcoterrorism, one of the concepts that bring together the financing of terrorism and the act of laundering, and focuses on how narcotic-based crime revenues can be laundered to be used in the financing of terrorism, and“Suspicious Transaction Reporting”, one of the legal and administrative mechanisms that fight against this, and the effectiveness of the STR in combating narcoterrorism.