The effect of teamwork on employee performance in some selected private banks in Mogadishu-Somalia
Mogadişu Somalide seçilmiş bazı özel bankalarda takım çalışmasının işçi performansları üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 583393
  2. Yazar: ADAM ISAK ABDULLE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN AYDINTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma Mogadişu Somali'deki araştırma için seçilmiş bazı özel bankalardaki çalışanlara yönelik takım çalışmasının işçilerin performansları üzerindeki etkilerini incelemektedir. Dolaysıyla, araştırmanın aşağıdaki şu özelliklerde hedefleri vardır: Takım üyelerinin güvenini, bağlılığı, ruhunu ya da“takım içindeki birlik ruhunu'' ve bilgi paylaşımını Mogadişu Somali'deki seçilmiş bazı özel bankaların çalışanlarının performansları üzerindeki etkisi incelemektir. Araştırma için seçilen bankalar şunlardır; Dahabshiil, Premier ve Amal bankaları. Bu çalışma, hedef kitlenin özelliklerini ve davranışlarını betimlemek için tanımlayıcı bir tasarım benimsemiştir. Bu çalışmanın hedef kitlesi seçilen özel bankalarda çalışan 500 çalışanıyla aynı özelliklere sahip 222 çalışanlardır. Araştırma verileri araştırma için yapılandırılmış bir anket vasıtası ile bir araya getirilmiştir. Bu çalışmanın verileri demografik bilgiler, çapraz tablolama ve tanımlayıcı istatistikler kullanılarak analiz edilmiştir. Ek olarak çalışmanın değişkenleri arasındaki ilişkiyi belirlemek için Pearson korelasyon ve belirleme katsayısı (R2) gibi ilişkisel analiz yöntemleri kullanılmıştır. Bundan başka, araştırmacı Mogadişu Somali'de seçilen özel bankaların takım çalışmasının çalışanların performansı üzerindeki etkilerini belirlemek için yordayıcı analizler, model özetleri, çelişki analizleri (ANOVA) ve gerilim katsayılarını kullanmıştır. Dahası araştırma için bir araya getirilen verilerin tutarlılığını ölçmek için SPSS (Sosyal Bilimler İçin İstatistik Paketi) veri analiz aracı kullanılmıştır. Mevcut çalışma, bağımsız değişkenlerin çalışan performansına etkisini belirlerken, ekip üyelerinin güveni, bağlılığı, ruhu ve bilgi paylaşımı gibi ekip çalışması ölçütlerini kullanmıştır. Bu nedenle, çalışma bütün takım çalışması ölçülerini; ekip üyeleri arasındaki güven, bağlılık, ruh ya da ”takım içindeki birlik ruhu'' ve bilgi paylaşımı, araştırmanın Mogadişu Somali'de seçilen özel bankaların çalışanlarının performanslarına olumlu ve önemli bir katkı yaptığı tespit edilmiştir. Son olarak çalışmanın veri analizinden, yorumlarından ve bulgularından araştırmacı, çalışma özeti, sonuç ve önerilerde bulunarak Mogadişu Somali'de araştırması için seçtiği özel bankaların çalışanlarının ekip üyeleri arasındaki güven, bağlılık, ruh ve bilgi paylaşımını arttırmak için takım çalışmasına yardımcı olacak bir ortam oluşturulması gerektiğini ve bu sayede çalışanların performanslarının artacağını belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was intended to examine the effect of teamwork on employee performance in some selected private banks in Mogadishu-Somalia. Therefore, the research has the following specific objectives: To assess the effect of team members' trust, cohesiveness, spirit or“esprit de corps”, and knowledge sharing on employee performance in the study's selected private banks in Mogadishu-Somalia, namely; Dahabshiil, Premier, and Amal banks. This study adopted a descriptive research design to describe the characteristics and behaviors of the selected target population. The target population of this study was 500 respondents with a sample size of 222 employees who work at the study's selected private banks. The research data was collected using a structured survey as a research instrument. Furthermore, the data of this study was analyzed utilizing demographic information, cross-tabulations, and descriptive statistics. Additionally, correlation analysis such as Pearson coefficient correlation among variables of the study and coefficient of determination (R2) was used to determine the association among variables of the study. Moreover, the researcher employed regression analysis, model summary, analysis of variance (ANOVA), and regression coefficients to determine the effect of teamwork on employee performance in the study's selected private banks in Mogadishu-Somalia. Besides, to measure the consistency of data gathered for the research, SPSS (Statistical Package for Social Sciences) data analyzing tool was used. The current study used teamwork measures such as trust, cohesiveness, spirit, and knowledge sharing among team members while determining the effect of these independent variables on employee performance. Therefore, this study found that all teamwork measures of the study which are; trust, cohesiveness, spirit or“esprit de corps”, and knowledge sharing among members of the team have a positive and significant impact on employee performance of the study's selected private banks in Mogadishu-Somalia. Lastly, from the study data analysis, interpretations, and findings, the researcher drew study summary, conclusions, and recommendations, proposing that the private banks in Mogadishu-Somali should create an environment that assists teamwork to enhance trust, cohesiveness, spirit, and knowledge sharing among their teams since this, in turn, will increase the performance of their employees as the findings of this study indicated.