Restoranda yeme içme tercihinde grup etkisi
Group effect on food and beverage preference in restaurant
  1. Tez No: 583398
  2. Yazar: ÖYKÜ ÇÖKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR SÜNNETÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Nutrition and Dietetics, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Küreselleşme, bireylerin alışkanlıklarında çeşitli farklılıklar meydana getirmiş, yeme içme süreci en çok etkilenen yapılardan biri olmuştur. Modern restoran işletmeciliği faaliyetlerinin başlaması bu durumu pekiştirmiş,“dışarıda yeme içmeye”açlığı gidermekten daha fazla anlamlar yüklenmiş ve davranış, günümüz bireyinin hayatında kapsamlı bir yer tutan modern bir alışkanlığa dönüşmüştür. Ayrıca, talebin çok çeşitli olması, girişiminin nispeten basit sayılması, ürünlerin ikame edilebilirliğinin kolay olması gibi çeşitli sebepler sektörde rekabetin yoğun olarak yaşanmasına yol açmıştır. Bu iki durum baz alındığında ise; gerek işletme yönetimi kapsamında, gerekse günümüz toplumlarının kültürel kodlarının çözümlenmesinde,“tüketicinin seçimlerini nasıl gerçekleştirdiği”sorusuna verilen yanıtlar önemli ipuçları sağlayabilir. Çalışma bu doğrultuda, dışarıda yeme içme endüstrisinin bir parçası olan restoranlarda yeme içme tercihlerinin nasıl gerçekleştiğini belirlemeyi amaçlamış, bu yönde öncelikle mevcut alanyazın derlenmiştir. Ardından daha spesifik olarak restorandaki yemek seçimlerinde başkalarının etkisini ölçmeye yönelik bir anket oluşturulmuş, böylece bireylerin yemek seçimlerinde kimlerden etkilendikleri çözümlenmiştir. Gerçekleştirilen faktör analizi ile ise, etki yaratan bireyler“aile, yakın çevre grupları, özdeşlik grupları, kanaat grupları, etkileşim grupları ve sosyal medya”olarak sınıflandırılmış, böylece yeme içme tercihinde etkili olabilecek sosyal gruplara ilişkin temel bir yapı sağlanmıştır. Çalışmanın hipotezleri, farklı tüketici gruplarının farklı sosyal gruplardan etkilendiği varsayımı ile oluşturulmuş, gerçekleştirilen analizler sonucunda varsayımlar kısmen desteklenmiştir. Erişilen tüm bulgular sonuç ve öneriler kısmında değerlendirilmiş, son olarak çeşitli taraflar için önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Globalization has caused various differences in the habits of individuals and the process of eating and drinking has been one of the most affected structures. The start of modern restaurant management activities has reinforced this situation, it has been given more meanings than fulfilling the hunger for eating out and eating and this behavior has become a modern habit that occupies a comprehensive place in the life of today's individual. In addition, various reasons such as the demand being very diverse, the enterprise being considered relatively simple, and the product ability of the products being easy, led to intense competition in the sector. Based on these two situations; the answers to the question of“how consumers make their choices”can provide important clues both in business management and in the analysis of cultural codes of today's societies. In this respect, the aim of this study is to determine how eating and drinking preferences are realized in restaurants which are part of the food and beverage industry. More specifically, a questionnaire was developed to measure the influence of others on the choice of food in the restaurant, thus analyzing the influence of individuals on the choice of food. With the factor analysis performed, the individuals who made an impact were classified as“family, close groups, identity groups, opinion groups, interaction groups and social media”, thus providing a basic structure related to social groups that could be effective in eating and drinking preferences. The hypotheses of the study were formed with the assumption that different consumer groups were affected by different social groups and the assumptions were partially supported as a result of the analyzes performed. All findings were evaluated in the conclusions and recommendations section and finally, suggestions for various parties were included.