Patient-specific orthopedic implant design and production with tissue engineering method
Doku mühendisliği yöntemi ile hastaya özel ortopedik implant tasarımı ve üretimi
- Tez No: 583408
- Danışmanlar: PROF. DR. VASIF NEJAT HASIRCI, PROF. DR. NESRİN HASIRCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Kişiselleştirilmiş ve hastaya özel doku mühendisliği ürünleri düzensiz kemik hasarlarını tedavi etmek için gereklidir. Bu çalışma, 3B basılmış iki farklı doku iskelesinin hazırlanışını sunmaktadır. 1) PCL bazlı, nanohidroksiapatit (HAp) ve poli(propilen fumarat) (PPF) ile modifiye edilmiş iskeleler ve 2) Hücre taşıyan 3B basılmış PCL/GelMA hibrid iskeleler. 3B basılmış PCL bazlı iskeleler, HAp veya HAp/PPF ile kaplanmış ve bu kaplamalar sırasıyla osteokondüktiviteyi ve basma mekanik dayanımını arttırmıştır. Sitotoksisite, irritasyon ve implantasyon testleri iskelelerin biyouyumlu olduklarını kanıtlamıştır. Bu iskeleler tavşan kemik iliği kök hücreleri (BMSC) eklenerek ve eklenmeyerek tavşan femurlarına implante edilmiştir. Kemik rejenerasyonu, implantasyon sonrası 4. ve 8. haftalarda mikro BT, mekanik testler ve histolojik açıdan incelenmiştir. BMSC ekilmiş PCL/HAp/PPF iskelelerinin doku rejenerasyonunu oldukça arttırdığı ve implantasyondan 8 hafta sonra implante edilmiş femurların basma ve çekme direngenlik değerlerinin (394 ve 463 N/mm), sağlıklı tavşan femurunun basma ve çekme direngenlik değerinden (316 ve 392 N/mm) anlamlı derecede yüksek olduğu gözlenmiştir. Bu sonuçlar iskelelerin kemik ile uyum içinde olduğunu ve kemik rejenerasyonu için hastaya özgü iskelelerin üretiminin potansiyelini ortaya koymuştur. PCL/GelMA 3B hibrid iskeleler, her iki polimerin yan yana basılmasıyla üretilmiştir. Bu iskelelerin basma elastik modülü (102±10 MPa) insan trabeküler kemiğiyle (50-100 MPa) karşılaştırılabilir düzeydedir. Diş Pulpa Kök Hücreleri (DPSC) GelMA içerisine yüklenmiş ve PCL fiberler arasına basılmıştır. Basımdan sonra, DPSC hücreleri % 90 oranında canlı kalmış ve 21. günde osteojenik farklılaşmayı gösteren mineralize olmuş nodüller gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Customized and patient specific, tissue engineered constructs are needed for the treatment of irregular shaped bone defects. This study presents the preparation of two different 3D printed scaffolds. 1) PCL-based scaffolds modified with nanohydroxyapatite (HAp) and poly(propylene fumarate) (PPF), and 2) Cell carrying hybrid scaffolds of PCL/GelMA. 3D printed, PCL-based scaffolds were coated with HAp or HAp/PPF before cell seeding and their presence enhanced osteoconductivity and compressive mechanical strength of the scaffold, respectively. Cytotoxicity, irritation and implantation tests showed the biocompatibility of the scaffolds. These scaffolds were implanted into femurs of rabbits either with or without seeding Rabbit Bone Marrow Stem Cells (BMSCs). Bone regeneration was studied with micro CT, and mechanical and histological tests after 4 and 8 weeks of implantation. Tissue regeneration on BMSC seeded PCL/HAp/PPF scaffolds was improved significantly, and after 8 weeks of implantation, compressive and tensile stiffness of femurs (394±25 and 463±10 N/mm) were significantly higher than that of the healthy rabbit femur (316±10 and 392±10 N/mm). The results demonstrate compatibility of the scaffold with bone, and thepotential of the scaffold for use in the production of patient-specific implants for effective bone regeneration. PCL/GelMA hybrid scaffolds were fabricated by printing the polymers side-by-side. The compressive moduli of the scaffolds (102±10 MPa) were comparable with that of human trabecular bone (50–100 MPa). Dental pulp stem cells (DPSCs) were loaded in GelMA and printed between PCL fibers. After printing, 90% of DPSCs were alive and mineralized nodules were observed on day 21 demonstrating osteogenic differentiation.