Madde bağımlılığı nedeni ile hastanede yatarak tedavi gören bireylerde dürtüsellik ve yıkıcı davranış bozukluklarının incelenmesi
Investigation of the impulsivity and distruptive behavior disorders in individuals treated in the hospital due to drug addiction
  1. Tez No: 583424
  2. Yazar: İLHAN YAĞMUR İLERİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMURAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı, madde kullanım bozukluğu sebebiyle hastanede yatarak tedavi gören kişilerde dürtüsellik ile yıkıcı davranış bozuklukları ilişkisinin incelenmesidir. Araştırma Balıklı Rum Hastanesi'nde yatarak tedavi gören 100 madde kullanım bozukluğu olan hasta üzerinde yapılmıştır. Anket yöntemi ile elde edilen veriler SPSS istatistik programında analiz edilerek yorumlanmıştır. Anket formu, Sosyodemografik Veri Formu, Dürtüsellik Ölçeği ve Yıkıcı Davranış Bozuklukları İçin Tarama Değerlendirme Ölçeği'nden oluşmaktadır. Araştırma sonuçlarına göre, madde kullanım bozukluğu ile dürtüsellik düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu gösterilmiştir. Fakat madde kullanım bozukluğu ile yıkıcı davranış bozukluğu düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olmadığı görülmüştür. Bunun yanı sıra bu bireylerin dürtüsellik düzeyleri ile gelir düzeyleri ve eğitim düzeyleri arasnda da anlamlı ilişkiler olduğu gösterilmiştir ayakta yapılan tedavi ile anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. Aynı şekilde bu bireylerin yıkıcı davranış bozukluğu düzeyleri ile eğitim durumları ve hakkında alınmış denetimde serbestlik kararı olup olmama durumları ile anlamlı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between impulsivity and disruptive behavior disorders in patients who have undergone an inpatient treatment for substance abuse. The study was performed on 100 substance abuser who is hospitalized in Balıklı Rum Hospital. The data obtained by the survey method is analyzed and interpreted in SPSS statistical package software. The survey form consists of Sociodemographic Data Form, Impulsivity Scale, and Screening Rating Scale for Disruptive Behavior Disorders. According to the results of the study, a significant relationship was observed between substance-use disorder and impulsivity levels. However, there was no significant relationship between substance-use disorder and disruptive behavior disorder levels. In addition, it has been shown that there is a significant relationship between impulsivity levels, income levels and education levels of these individuals and significant results were obtained with outpatient treatment. Similarly, significant results were obtained about the relationship between disruptive behavior disorder levels of individuals and their education status and their status on whether or not there has been a probation decision.