Lise öğrencilerinin kimyasal denge konusunda grafik kulanma becerilerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Assessment of highschool student's competence on using chemical equilibrium in terms of various variables
  1. Tez No: 583435
  2. Yazar: ÇAĞLAR ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN SEÇKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada kimya dersi öğretim programının on birinci sınıf düzeyinde yer alan“Tepkimelerde Hız ve Denge”ünitesindeki denge konusunu içeren açık uçlu sorulardan oluşan bir test geliştirerek söz konusu test ile öğrencilerin grafik çizme ile grafikleri okuma ve yorumlama becerilerini incelenmiştir. İlgili becerilere kaygının ve öğrencilerin zekâ alanlarının etkisi olup olmadığını da çalışma kapsamında incelenmiştir. Araştırmaya Ankara ve Eskişehir illerindeki toplam 150 öğrenci katılmıştır. Çalışmanın yöntemi olarak eş zamanlı üçgenleme deseni kullanılmıştır. Veri toplama amacı ile; grafik çizme, okuma ve yorumlama düzeylerini belirlemek amacıyla iki bölümden oluşan bir test, kaygı düzeylerinin belirlemek amacıyla Seçken ve Zan (2012) tarafından geliştirilmiş olan Kimya Derslerinde Grafik Kullanımına Yönelik Kaygı Ölçeği, zekâ alanlarını belirlemek amacıyla Seber'in 2001 yılında geliştirmiş olduğu ölçek kullanılmıştır. Araştırma sonuçları, grafik okuma ve yorumlama beceri testinden alınan ortalama puanların grafik çizme becerilerinden elde edilen ortalama puandan daha yüksek olduğunu göstermiştir. Grafik çizme becerileri ile tüm zekâ alanları arasında pozitif ve anlamlı ilişki olduğu, grafik okuma ve yorumlama becerileri ile yalnızca mantıksal- matematiksel zekâ alanı arasında anlamlı ilişki olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Ayrıca, öğrenci grubunun kaygı düzeyleri ile ilgili becerileri arasında negatif ve anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, the students' ability of drawing, reading and interpreting a graph was reviewed by developing a test of open-end questions including balance in the unit“Speed and Balance in the Reactions”in the 11th class level for the chemistry curriculum. Furthermore, it was reviewed that the intelligence areas and anxiety of the students effect to the related abilities or not. Totally 150 students from Ankara and Eskisehir attended to the research. The simultaneous triangulation pattern was used a s the method of the study. In order to collect data, a two-section-test aiming to determine the level of drawing, reading and interpreting a graph, the Anxiety Scale of Using Graph in the Chemistry Lessons (Seckin, Zan, 2012) aiming to determine the levels of anxiety and a scale developed by Seber in 2001 aiming to determine the intelligence level were used. The results of the research showed that, the points from the ability test of reading and interpreting a graph was higher than the average point from the ability test of drawing a graph. It was concluded that there was a positive and meaningful relation between the ability of drawing a grapfh and all the intelligence level, yet there was only a meaningful relation between the ability of reading and interpreting a grapfh and logical- mathematical intelligence area. In addition, it was concluded that there was a negative and meaningful relation between the anxiety levels and related abilities of the student group.