A Study of high-school students understanding of chemical equilibrium
Kavramsal değişim yaklaşımı ve kimyasal denge
  1. Tez No: 75953
  2. Yazar: ARZU ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER GEBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
oz KAVRAMSAL DEĞİŞİM YAKLAŞIMI VE KİMYASAL DENGE ÖZDEMİR, Arzu Yüksek Lisans, Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Ömer GEBAN Temmuz 1998, 86 sayfa Bu çalışmanın başlıca amacı kavramsal değişim metinlerinin kullanımının lise ikinci sınıf öğrencilerinin kimyasal denge konusundaki kavramlarla ilgili başarılarına ve kimya dersine olan tutumlarına etkisini geleneksel kimya öğretim yöntemi ile karşılaştırmaktır. Bu çalışma, TED Ankara Kolejinden aynı öğretmenin iki ayrı sınıfındaki 55 lise ikinci sınıf öğrencisinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma 1998 yılı ilkbahar döneminde yapılmıştır. Bu çalışmada, deney grubuna kavramsal değişim metni yöntemi, kontrol grubuna ise geleneksel kimya öğretim yöntemi uygulanmıştır. Araştırma beş hafta sürmüştür ve ön test, son test kontrol dizaynı kullanılmıştır. Araştırmada Kimyasal Denge Kavramları Başarı Testi, öğrencilerin kimyasal denge konusundaki başarılarının, Kimya Dersi Tutum ölçeği ise öğrencilerin kimya dersine olantutumlarının ölçülmesinde kullanılmıştır. Bilimsel İşlem Beceri Testi ile de öğrencilerin bilimsel işlem becerileri ölçülmüştür. Bu çalışmanın hipotezlerini test etmek için t-testi ve Ortak Değişkenli Varyans Analizi kullanılmıştır. Analiz sonuçları, kavramsal değişim metni kullanan öğrencilerin kimyasal denge kavramları ile ilgili başarılarının, geleneksel kimya anlatımı ile öğretilen öğrencilere göre daha yüksek olduğunu göstermiştir. Ayrıca kimyasal değişim metni kullanan öğrencilerin kimya dersine olan tutumlarının geleneksel kimya öğretiminden faydalanan gruba göre daha pozitif olduğu gözlenmiştir. Bilimsel işlem becerisi ise öğrencilerin kimyasal denge ile ilgili başarıları için güçlü bir belirleyicidir. Bu araştırmanın sonuçlarının, geliştirilen araç ve yöntemlerin kimya öğretmenleri tarafından kullanılması, öğretmenlerin öğrencilere kavram yanılgılarının giderilmesi konusunda yardım edebilmesi açısından faydalıdır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Kavramsal Değişim Metni, Geleneksel Kimya Anlatım Yöntemi, Kavram Yanılgısı, Alternatif Kavram, Kimyasal Denge, Bilimsel işlem Becerisi, Kimya Dersi Tutum ölçeği VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A STUDY OF HIGH-SCHOOL STUDENTS' UNDERSTANDING OF CHEMICAL EQUILIBRIUM ÖZDEMİR, Arzu M.S., Department of Science Education Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Ömer GEBAN July 1 998, 86 pages The main purpose of this study was to compare the effectiveness of the conceptual change text instruction and traditionally designed chemistry instruction on 10th grade students' understanding of chemical equilibrium concepts and attitudes toward chemistry as a school subject. In this study 55 tenth grade students from two classes of a Chemistry Course instructed by the same teacher from TED Ankara College took part. This study was conducted during the 1 997-1 998 spring semester. There were two groups in the study. The experimental group was instructed by conceptual change texts through instructor lecture while the control group was instructed by traditionally designed chemistry instruction over a period of five weeks. The randomized pretest-posttest control group design was used. To examine the 111effect of the treatment on dependent variables; chemistry achievement related to chemical equilibrium concepts measured with Chemical Equilibrium Concepts Achievement Test, and chemistry attitude scores measured with Attitude Scale Toward Chemistry as a school subject. Science Process Skills Test was used at the beginning of the study to determine students' science process skills. t-test and ANCOVA were used for testing the hypotheses of the study. The result showed that the conceptual change text instruction group had a significantly higher scores with respect to achievement related to chemical equilibrium concepts than the traditionally designed chemistry instruction group. In addition, the conceptual change text instruction group produced significantly higher positive attitudes toward chemistry as a school subject than the traditionally designed chemistry instruction group. Also, science process skills was a strong predictor for the achievement related to chemical equilibrium concepts. It may be useful to use the results of this study and instruments and strategies developed for this study for classroom teachers in order to help students to reduce or eliminate their misconceptions. KEYWORDS: Conceptual Change Text Instruction, Traditionally Designed Chemistry Instruction, Misconception, Alternative Conception, Chemical Equilibrium, Science Process Skills, Attitude Toward Chemistry as a School Subject IV