Anoreksiya nervoza hastalarında prognostik nutrisyonel indeks düzeylerinin prognoza etkisi
The effect of prognostic nutritional index levels on prognosis inpatients with anorexia nervosa
- Tez No: 881850
- Danışmanlar: PROF. DR. CANER MUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çalışmamızda Anoreksiya Nervoza(AN) tanılı çocuk ve ergenlerdePrognostik Nutrisyonel İndeks (PNI) düzeylerinin sosyodemografik veriler, hastalık özellikleri, komorbidite ve prognoz ile ilişkisi incelenmiştir. Çalışmamıza hasta grubu olarak AN tanısı olan, alım ve dışlama kriterlerine uyan 45 kız hasta; kontrol grubu olarak alım ve dışlama kriterlerine uyan 42 kız gönüllü dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen her iki gruba araştırmacı tarafından Sosyodemografik Veri Formu,Okul ÇağıÇocukları İçin Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi-Şimdi ve Yaşam Boyu Versiyonu (ÇDŞG-ŞY),Çocuklar için Genel Değerlendirme Ölçeği(ÇGDÖ) ayrıca hasta grubuna Klinik Global İzlenim-Hastalık Şiddeti Ölçeği(KGİ-HŞ) uygulanmış,hasta ve kontrol grubundaki katılımcılar tarafından Yeme Tutumu Testi (YTT), Yeme Bozukluğu Değerlendirme Ölçeği (YEDÖ),Öz-Yansıtma ve İç görü Ölçeği,Yenilenmiş Çocuk Ergen Anksiyete Depresyon Ölçeği(ÇADÖ-Y),Leyton Obsesyon Envanteri-Çocuk Versiyonu (LOE-CV),Ebeveyn Özerklik Desteği Ölçeği(EÖDÖ) ve Ergenlerde Kısaltılmış Duygu Dışavurum Ölçeği(EDDÖ) doldurulmuştur. Hasta grubunda PNI düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha düşüksaptanmıştır.Hasta grubunda hastalık dönemi ilk başvurusundaki hastalık şiddeti skorları ile PNI düzeyleriarasında negatifkorelasyon,hasta grubunda hastalık dönemi ilk başvurusundaki vücut kitle indeksi(VKİ) ile PNI pozitif yönde sınırda anlamlılık saptanmıştır.Hasta grubunda Major Depresif Bozukluk(MDB)eşlik edenlerde etmeyenlere göre,kendine zarar verme davranışı(KZVD)ve intihar girişimi olanlarda olmayanlara görePNI anlamlı olarak daha düşük,3 grup olarak karşılaştırıldığında;değerlendirme zamanında AN tanı kriterlerini karşılamaya devam eden ve etmeyen gruplarda kontrol grubuna kıyasla PNI düzeyleri anlamlı olarak daha düşük saptanmıştır.AN tanılı çocuk ve ergenlerde PNI düzeylerinin ;tanı kriterlerinden çıkma ile ilişkili değil iken,hastalıkşiddeti,VKİ,komorbidMDB,KZVD,intihar girişimi ile ilişkili olabileceği bu nedenle PNI düzeylerinin çocuk ve ergenlerde AN için indirekt prognostik bir faktör olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Inourstudytherelationship of PrognosticNutritionalIndex(PNI)levels with sociodemographic data, disease characteristics, comorbidity and prognosis in children and adolescents diagnosed with Anorexia Nervosa(AN) was examined. In our study 45 female patients with AN,42 female volunteers who met the inclusion and exclusion criteria as the patient and control group. The researcher administered the Sociodemographic Data Form ,the Affective Disorders and Schizophrenia Interview Schedule for School-Age Children-Presentand Lifetime Version (K-SADS), the General Assessment Scale for Children (CGAS) to both groups and theClinical Global Impression-Severity Scale (CGI-SS) to patient group. Eating Attitude Test (EAT), Eating Disorder Examination Questionnaire (EDQ), Self-Reflection and Insight Scale, The Revised Child Anxiety Depression Scale–Child Version (RCADS-CV), Leyton Obsession Inventory-Child Version (LOE-CV), Parental Autonomy Support Scale (PASS) and Shortened Level of Expressed Emotion Scale (SLEES) were completed by participants in both groups. In the patient group, PNI levels were found to be significantly lower than in the control group. A negative correlation was found between the score of symptom severity and PNI levels, positively correlatation was found between the body mass index (BMI) and PNI leves, PNI levels were significantly lower in those with Major Depressive Disorder (MDD), non-suisidal self injury (NSSI) and suicide attempts compared to those without. When compared as 3 groups, PNI levels were significantly lower in the groups that continued to meet and did not meet the diagnostic criteria for AN compared to the control group. In children and adolescents diagnosed with AN, PNI levels were not associated with exiting the diagnostic criteria but may be associated with disease severity, BMI, comorbid MDD, NSSI and suicide attempt. Therefore,it was thought that PNI levels may be an indirect prognostic factor for AN in children and adolescents.