Crowe tip 3 ve crowe tip 4 osteoartiriti olan hastalarda kalça artroplastisinin yürüme biyomekaniğine etkisi
The effect of hip arthroplasty on walking biomechanics in patients with crowe TYPE 3 and crowe TYPE 4 osteoarthiritis
  1. Tez No: 583479
  2. Yazar: EMRE TURGUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AVNİ İLHAN BAYHAN, UZMAN SEÇKİN BASILGAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Metin Sabancı Baltalimanı Kemik Hastalıkları Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Artroz, çeşitli sebeplerle eklem yüzeylerindeki kıkırdağın harabiyeti sonucu eklem dejenerasyonu gelişmesidir. Kalça eklem artrozu genellikle ileri yaşlarda görülmekle birlikte 30'lu yaşlarda da %10 oranında görülmektedir. Erken yaşta görülen koksartrozun GKD önemli sebeplerindendir [2]. Gelişimsel kalça displazisi zemininde crowe tip 3 ve tip 4 osteoartritli hastalarına uygulanan kalça protezinin yürüme paternine ve biyomekaniğine etkileri ve oluşabilecek sorunlar hakkında bilgi eksikliği olan konulardır. Bu çalışmanın amacı; gelişimsel kalça displazisi zemininde crowe tip 3 ve tip 4 osteoartritli hastalarına uygulanan kalça protezinin ameliyat öncesi ve sonrası yürüme analizi verilerinin karşılaştırılması, kalça rotasyon merkezinin yürüme biyomekaniğine etkilerinin araştırılmasıdır. Gelişimsel kalça displazisine bağlı yüksek yerleşimli kalça nedeniyle total kalça artroplastisi uygulanmış 17 hasta ile bu çalışma yapılmıştır. Çalışmamızdaki hastaların 3'ü crowe tip 3, 14'ü crowe tip 4 idi. Hastalar, belirli anatomik bölgelerine yerleştirilen işaretçiler ve yürüme platformu etrafına yerleştirilen kameralar aracılığıyla, yürüme özellikleri açısından bilgisayar ortamında incelenmiştir. Hastalar incelendiğinde asetabulumun anatomik rekonstrüksüyonu ile pelvik tilt ve pelvik oblisitede düzelme sağladığı, asetabulumun anatomik yerine göre yüksekte rekonstrükte edilmesi kalçada adduksiyonu arttırdığı gözlemlenmiştir. Yürüme simetrisi açısından kalçanın anatomik rekonstrüksiyonu yürüme paterninin ameliyat sonrası düzelmesi ya da normale yaklaşması açısından önemli olduğu için tercih edilmelidir. ANAHTAR KELİMELER: Yürüme analizi, displastik kalça protezi, gelişimsel kalça displazisi, kalça artroplastisi
Özet (Çeviri)
Arthrosis is the development of joint degeneration due to the destruction of cartilage on the joint surfaces for various reasons. Although hip joint arthrosis is generally seen in older ages, it is seen in 10% in 30s. DDH is an important cause of coxarthrosis seen at an early age [2]. Hip replacement for patients with crowe type 3 and type 4 osteoarthritis on the basis of developmental hip dysplasia effects on gait pattern and biomechanics and problems are lack of knowledge. The aim of this study is to compare preoperative and postoperative gait analysis data of hip prosthesis applied to patients with crowe type 3 and type 4 osteoarthritis on the basis of developmental hip dysplasia and to investigate the effects of hip rotation center on gait biomechanics. This study was performed with 17 patients who underwent total hip arthroplasty due to high localization coxarthrosis in the background of developmental hip dysplasia. Three of the patients in our study were crowe type 3 and 14 were crowe type 4. Patients were examined in terms of gait characteristics by means of pointers placed at certain anatomical regions and cameras placed around the walking platform. When the patients were examined, it was observed that the anatomical reconstruction of the acetabulum improved pelvic tilt and pelvic oblicity, and that the acetabulum was reconstructed higher than the anatomical position, increasing adduction of the hip. The anatomical reconstruction of the hip should be preferred because it is important to improve or approach normal walking pattern. KEYWORD Gait analysis, dysplastic hip arthroplasty, developmental hip dysplasia, hip arthroplasty