Tek taraflı Crowe tip 2 ve Crowe tip 3 gelişimsel kalça displazisi tedavisinde büyük boy asetabular kap kullanımının klinik sonuçları
Clinical outcomes of the use of large size acetabular cup in the treatment of unilateral Crowe type 2 and Crowe type 3 developmental dysplasia of the hip
- Tez No: 935582
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ ESEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Gelişimsel kalça displazisi, erişkin yaşta ortaya çıkan kalça eklemi osteoartritinin en önemli sebeplerinden biridir. Total kalça artroplastisi teknikleri bu hasta grubunda cerrahlar arasında farklılıklar göstermektedir. Bu çalışmada, büyük boy asetabular kap kullanımının, Crowe sınıflandırmasına göre 2nci ve 3üncü tipte olan hasta grubunda yapılan total kalça artroplastisi uygulamasında kullanılmasının erken dönem klinik ve fonksiyonel sonuçları araştırıldı. Materyal-Metod : Hastanemizde 2010 ve 2018 yılları arasında, gelişimsel kalça displazisi zemininde gelişmiş kalça eklemi osteoartriti nedeniyle tek bir hekim tarafından total kalça artroplastisi uygulaması yapılan hastalar geriye dönük olarak tarandı. Tek taraflı Crowe tip 2 ve Crowe tip 3 displazisi olan ve radyolojik görüntülerine ulaşılan 102 hasta çalışmaya dahil edildi. Bulgular : Çalışmaya dahil edilen 102 hastanın 60 tanesinde Crowe tip 2 displazi bulunurken 42 tanesinde Crowe tip 3 displazi bulunmaktaydı. Crowe tip 2 displazili hasta grubunun Harris kalça skoru ameliyat öncesi (35,57±6,03), ameliyat sonrası (88,50±4,17); Oxford kalça skoru ameliyat öncesi (20,45±2,93) ameliyat sonrası (42,73±2.91) olarak bulundu. Crowe tip 3 displazili hasta grubunun Harris kalça skoru ameliyat öncesi (33,43±6.17), ameliyat sonrası (87,60±3,94); Oxford kalça skoru ameliyat öncesi (20,57±3,04) ameliyat sonrası 60 (41,50±3,19) olarak bulundu. Her iki hasta grubunun sonuçlarındaki bu yükselme istatiksel analiz sonucu anlamlı olarak tespit edildi. Ameliyat sonrası dönemde HOOS-PS skorları Crowe tip 2 displazi hasta grubu için (89,66±4,76), Crowe tip 3 displazili hasta grubu için (88,40±5,31) olarak bulundu. Ameliyat sonrası kalça eklemi rotasyon merkezi yükselme miktarına göre ( 20 mm) yapılan gruplandırmada, gruplar arasında Harris kalça skorlaması, Oxford kalça skorlaması, HOOS-PS skorlaması sonuçlarında istatiksel olarak anlamlı fark tespit edilmedi. Sonuç : Tek taraflı Crowe tip 2 ve Crowe tip 3 displazisi olan hastalarda, büyük boy asetabular kap kullanımı ile, ameliyat sonrası erken dönemde implant sağ kalımı, hasta memnuniyeti ve fiziksel fonksiyon açısından iyi sonuçlar elde edilmiştir. Kalça eklemi rotasyon merkezi yükselmesinin miktarının ise sonuçlar üzerinde herhangi bir etkisi saptanmamıştır. Anahtar kelimeler : Artroplasti, displazi, kalça, asetabular kap, rotasyon merkezi
Özet (Çeviri)
Objective : Developmental dysplasia of the hip is one of the most important causes of hip joint osteoarthritis that occurs at an advanced age. Total hip arthroplasty techniques differ among surgeons in this patient group. In this study, the early clinical and functional results of the use of large size acetabular cups in total hip arthroplasty performed in the patient group of the 2nd and 3rd type according to the Crowe classification were investigated. Materials and methods : Patients that underwent total hip arthroplasty by a single surgeon for hip joint osteoarthritis in our hospital between 2010 and 2018 on the basis of developmental dysplasia of the hip were retrospectively scanned. 102 patients with unilateral Crowe type 2 and Crowe type 3 dysplasia and recorded radiological images were included in the study. Results : 60 of 102 patients included in the study had Crowe type 2 dysplasia, while 42 had Crowe type 3 dysplasia. Harris hip score of the patient group with Crowe type 2 dysplasia was determined preoperatively as (35.57 ± 6.03) and postoperatively as (88.50 ± 4.17); while Oxford hip score was found as preoperative (20.45 ± 2.93) and postoperatively as (42.73 ± 2.91). Harris hip score of the patient group with Crowe type 3 dysplasia was determined preoperatively as (33.43 ± 6.17) and postoperatively as (87.60 ± 3.94); while Oxford hip score was found as preoperative (20.57 ± 3.04) postoperatively as (41.50 ± 3.19). In 62 both patient groups results had a statistically significant increase. In the postoperative period, HOOS-PS scores were found as 89.66 ± 4.76 for the Crowe type 2 dysplasia patient group and 88.40 ± 5.31 for the Crowe type 3 dysplasia patient group. No statistically significant difference was found between the groups in the results of Harris hip scoring, Oxford hip scoring, and HOOS-PS scoring by the grouping made according to the postoperative hip joint rotation center elevation degree ( 20 mm). Conclusion : In patients with unilateral Crowe type 2 and Crowe type 3 dysplasia, good results were obtained in terms of implant survival, patient satisfaction and physical function in the early postoperative period with the use of large size acetabular cups. The amount of hip joint rotation center elevation had no effect on the results. Keywords : Arthroplasty, dysplasia, hip, acetabular cup, rotation center