Germav formasyonunun pllanktonik foraminifer içeriği Kahta,Adıyaman
Content of planktonic foraminifera of the germavformation: Kahta, Adıyaman
  1. Tez No: 583492
  2. Yazar: TURAN ÖZDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDEMİN DARBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
İnceleme alanı Güneydoğu Anadolu'da oldukça geniş alanlarda yüzlek veren Arap Otoktonu sınırları içerisindedir. Çalışmanın amacı Germav Formasyonu'nun mikroplaeontolojik içeriğini belirlemektedir. Germav Formasyonu'nun yaşı daha önceki çalışmalarda Geç Kretase-Paleosen olarak belirlenmiş ve birimin Mesozoyik bölümü Alt Germav; Senozoyik Bölümü ise Üst Germav olarak belirtilmiştir. Bu çalışmada Adıyaman'ın Kahta ilçesinin kuzey doğusunda açılmış bir sondaj loguna ait örneklerin paleontolojik incelemesi yapılmıştır. Log, yaklaşık 2700 m ye kadar açılmış olup, başlıca Güneydoğu otoktonu olarak bilinen Mardin Grubu (Karababa Fm), Adıyaman Grubu (Karaboğaz, Sayındere); Şırnak Grubu (Kastel Fm, Germav Fm), Midyat Grubu (Midyat Formasyonu) ve Silvan Grubu'na (Şelmo Fm) ait birimlerden oluşur. İncelemeye konu olan Germav Formasyonu Logun 1030. metresinden itibaren kesilmeye başlanmış ve yaklaşık 1950 li metresine kadar devam etmiştir. Çalışma sahasında Germav Formasyonu altındaki Kastel Formasyonu ile geçişli, üzerine gelen Şelmo formasyonu ile uyumsuzdur. Birim başlıca fosilli marn, kireçtaşı ve kumtaşı birimlerinin ardalanmasından oluşur. Germav Formasyonu sondaj loğunda yaklaşık 920 m olarak kesilmiş olup, bu kesimden belirli aralıklarla 54 adet örnek alınarak, söz konusu örneklerde mikrofosil tayini yapılmaya çalışılmıştır. Mikropaleontolojik çalışmalarla Germav Formasyonu'nun zengin bir planktonik topluluk içerdiği ortaya konmuştur. İyi korunmuş ve fert sayısı bakımından zengin olan bu topluluk Globonomalina, Morozovella, Subbotina, Acarina, Praemurica ve Igorina gibi cinslere ait 18 türden oluşmaktadır. Bu planktonik foraminifer topluluğu loğun büyük bir bölümün Üst Germav'ın Paleosen (Daniyen-Selandiyen-Tanesiyen) yaşlı çökelleri temsil ettiğini ortaya koymuştur. Sonuç olarak incemeleye konu olan sondaj loğu, Germav Formasyonu'nun sadece Paleojen çökellerini (Üst Germav) içerdiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The study area is located in the Arabic autochthonous, which is exposed in large areas in SE Anatolian. The purpose of the research is to find out content of the planktonic foraminifer of the Germav Formation. The age of the Formation is known Upper Cretaceous-Paleocene according to previously studies and divided as two section: Mesozoic part of the Formation is Lower Germav; while Senozoic part of it is Upper Germav. In this study, a paleontological examination of samples of a drill log which was opened to the north east of Kahta district of Adıyaman was made. The log has been opened up to approximately 2700 m and consists of a sedimentary units belonging to Mardin Group (Karababa Fm), Adıyaman Group (Karaboğaz, Sayindere), Şırnak Group (Kastel Fm, Germav Fm), Midyat Group (Midyat Formation) and Silvan Group (Şelmo Fm). The Germav Formation, which was the subject of examination, started at the 1030. meters of drill log and continued until about 1950.meters. In the study area, the Germav Formation is transitionaly with the Kastel Formation at the bottom levels; and unconformably overlain by the Şelmo formation at the upper levels. The unit consists mainly of alternations of fossiliferous marls, limestones and sandstone units. The Germav Formation was cut to a depth of 920 m in the log and 54 samples were taken at certain intervals from this section. Micropaleontological studies have revealed that the Germav Formation contains a rich planktonic assemblages. This faunal cummunity, which is well-preserved and rich in numbers of individuals, is composed of 18 species belonging to the genus such as Globonomalina, Morozovella, Subbotina, Acarina, Praemurica and Igorina . This planktonic foraminifera assemblages is supposed that the sedimantary units of this part of the drill hole is Paleocene Upper Germav Formation.