Energy and exergy analysis of a hospital trigeneration system a case study: Kartal Dr. Lütfi Kırdar training and research hospital
Hastane trijenerasyon sisteminin enerji ve ekserji analizi örnek çalışma Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  1. Tez No: 583504
  2. Yazar: MEHMET BURAK ÖZGÖZTAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ABUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Trijenerasyon sistemleri temel olarak kojenerasyon sistemine eklenen ve atık ısı enerjisi ile çalışan soğutma ünitelerini içeren bir sistem olarak düşünülebilir. Trijenerasyon sistemlerinde üretilen elektrik, hastanelerde tüketilen elektrik için ikinci bir enerji kaynağı oluşturmaktadır. Üretilen elektrik sonucu dışarı atılacak olan ısıdan yararlanılarak, sıcak ve soğuk su üretimi sağlanmaktadır. Tüm bu özellikler göz önüne alındığında, trijenerasyon sistemleri hastane işletmelerinde, elektrik üretimi, ısıtma ve soğutma için çözüm sunmaktadır. Bu çalışmada ele alınan trijenerasyon sistemi, bir araştırma hastanesi kampüsünde gerçek bir doğal gaz içten yanmalı motorla çalışan trijenerasyon sistemidir. Bu sistem 2000 kWh elektrik, 3284 kWh ısıtma ve 1221 kWh soğutma yükü kapasitesine sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. İlk olarak, bu sistemin süreç akış diyagramı temel çalışma prensiplerini açıklamak için sunulmuştur ve daha sonra sistemin tüm alt birimlerinin ayrıntılı bir enerji ve ekserji analizi yapılmıştır. Termodinamik analizde, sistemin gerçek işletim verileri kullanılmıştır. Sistemin termal verimliliği %49,3 elektrik verimliliği %43,68 ve ekserji verimi %47,97 olarak hesaplanmıştır. İlk yatırım maliyetleri ile beraber sistemin geri ödemesi 1,57 yıl olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Trigeneration systems can be thought of as a system that basically includes chiller units that have been added to a cogeneration system and operate with waste heat energy. Generated electricity in trigeneration systems are a second energy resources for consumed electricity in hospitals. Hot and cold water production is provided by using the waste heat as a result of generated electricity. Given all these features, the trigeneration systems offer solution for hospital administrations for electricity generation, heating and cooling effects. The trigeneration system discussed in this study is an actual natural gas internal combustion engine powered trigeneration system in a research hospital campus. This system is designed to have 2000 kWh electricity, 3284 kWh heating and 1221 kWh cooling load capacities. First, the process flow diagram of this system will be presented to explain the basic operating principles and then a detailed energy and exergy analysis of all the sub-units of the system will be presented. In thermodynamic analysis, the actual operating data of the system will be used. Thermal efficiency of the system is calculated as %49,3 electrical efficiency of the system is %43,68 and exergetic efficiency is calculated as %47,97. Pay back period of the system is calculated as 1,57 years with investment cost.