Koagülasyon-flokülasyon yönteminin büyükbaş hayvan çiftliği atıksularının AKM ve KOİ içeriğine etkisi
The effect of coagulation-floculation method on suspended solid and cod content of big animal farm wastewater
  1. Tez No: 583508
  2. Yazar: AHU GÖMÜLÜTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAKUP CUCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada büyükbaş hayvan çiftliğinden kaynaklanan atıksuların arıtılmasında Koagülasyon ve Flokülasyon Yönteminin AKM ve KOİ içeriğine etkileri incelenmiştir. Büyükbaş hayvan çiftlik atıksuları nüfus yoğunluğunun az olduğu dönemlerde tarım arazilerinde sıvı gübre olarak kullanılırken daha sonra tüketimin ve üretim sistemlerinin değişmesi ve kullanılan yem su ve iklim şartlarında olan değişikliklerinde etkisiyle yeraltı ve yüzey sularına karıştığında yüksek kirletici konsantrasyonuna neden olmuştur. Hayvansal üretim yapan çiftlik ve barınak sayılarının artması ile bu atıksuların arıtılması zorunlu hale gelmiştir. Büyükbaş hayvan çiftlik atıksuları üzerine çeşitli çalışmalar yapılmış bazı arıtım yöntemleri tek başına veya birlikte kullanılarak ve geri kazanım yöntemleri uygulanarak bertaraf çalışmaları denenmiştir. Bu tez çalışmasında ise oluşan hayvansal atıksularda yüksek kirliliğe neden olan KOİ ve AKM parametrelerinin kimyasal proseslerden Koagülasyon ve Flokülasyon ile arıtım işlemleri uygulaması yapılmıştır. Tüm deneysel çalışmalar laboratuvar şartları sağlanarak gerçekleştirilmiştir. Kullanılacak olan koagülant, flokülant ve dekolorant araştırmaları yapılmıştır bu araştırma sonucunda koagülant olarak FeCI3 ve PDAC, flokülant olarak PAC'S, PAC ve CPA uygulanmıştır. Dekolorant olarak ise Dec-50, DC1040 ve TP7090 ile çalışmalar yapılmıştır. Daha sonra doz belirleme çalışmaları ve pH çalışmaları da laboratuvar ortamında gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmalar sonucunda FeCI3 ile koagülasyon işlem sonucunda en yüksek AKM giderim verimi %97, KOİ giderim verimi %82 olarak sağlanmıştır. PDAC ve CPA ile yapılan çalışmalar sonucu AKM giderim verimi %98, KOİ giderim verimi %75 değerinde sağlanmıştır. Dekolorant ile yapılan çalışma sonucunda en yüksek AKM giderim verimi %97, KOİ giderim verimi %73,5, olarak belirlenmiştir. Son olarak pH çalışmaları yapılmış bu çalışma sonucunda FeCI3 ve PAC ile yapılan çalışmada pH 6 da en yüksek AKM giderim verimi %97,7, KOİ giderim verimi pH 8,5 da %79 olarak belirlenmiştir. PDAC ve CPA ile yapılan çalışmalar sonucu AKM giderim verimi pH 8,5 da %96, KOİ giderim verimi %87,7, dekolorant ile yapılan pH çalışmaları sonucunda en yüksek pH 8,5 da AKM giderim verimi %96, KOİ giderim verimi %77 olarak sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of Coagulation and Flocculation Method on SS and COD content were investigated. While cattle farm wastewater was used as liquid fertilizer in agricultural lands during periods of low population density, then it caused high concentration of pollutants when it was mixed with groundwater and surface water due to changes in consumption and production systems and changes in feed and water and climatic conditions. With the increase in the number of farms and shelters engaged in animal production, treatment of these wastewaters has become obligatory. Various studies have been carried out on bovine farm wastewater by using some treatment methods alone or in combination and recovery methods have been tried to be disposed of. In this thesis, COD and SS parameters, which cause high pollution in animal wastewaters, are treated with chemical processes, coagulation and flocculation treatment. All experimental studies were carried out under laboratory conditions. Coagulant, flocculant and decolorant studies have been conducted and FeCI3 and PDAC have been applied as coagulant and PAC'S, PAC and CPA have been applied as flocculant. Decolorant studies were performed with Dec-50, DC1040 and TP7090. Then, dose determination studies and pH studies were carried out in the laboratory. As a result of these studies, the highest SS removal efficiency was obtained as 97% and COD removal efficiency as 82% as a result of the coagulation process with FeCl3. As a result of the studies performed with PDAC and CPA, SS removal efficiency was achieved as 98% and COD removal efficiency as 75%. As a result of the study performed with decolorant, the highest SS removal efficiency was 97% and COD removal efficiency was 73.5%. Finally, as a result of this study, the highest SS removal efficiency at pH 6 was 97.7% and the COD removal efficiency at pH 8.5 was found to be 79%. As a result of the studies carried out with PDAC and CPA, SS removal efficiency was 96% at pH 8.5, COD removal efficiency was 87.7%, as a result of pH studies with decolorant, the highest yield at pH 8.5 was 96%, COD removal efficiency was 77% provided.