Ortaöğretim 12. sınıf biyoloji dersinde okutulan bitkilerde madde taşınması konusunun öğretilmesinde kavram haritalarının öğrenci başarısına ve hatırlama düzeyine etkisi
The effect of concept maps on the teaching of biology course about substance transport in plants subject secondery 12 th grade students' achievement and recall level
- Tez No: 583507
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞTÜRK KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Araştırmanın deneysel çalışması 2018-2019 öğretim yılı bahar döneminde gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada ortaöğretim 12. Sınıf Biyoloji dersinde 'Bitkilerde Madde Taşınması ünitesinin işlenmesinde kavram haritaları kullanımının öğrencilerin akademik başarısına ve kalıcılığa etkisi incelenmiştir. Araştırma ön test-son test-kalıcılık testi kontrol gruplu deneysel modelde yapılmıştır. Deney ve kontrol gruplarını Nevşehir ilindeki Çözüm Temel lisesinde öğrenim gören ve yansız olarak seçilen 12. sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Araştırmaya deney grubu 21, kontrol grubu 23 öğrenci olmak üzere, toplam 44 öğrenci katılmıştır. Araştırmada“Bitkilerde madde taşınması”ünitesi anlatılmıştır. Bu ünite kontrol grubuna geleneksel anlatım yöntemi ile anlatılırken deney grubuna kavram haritasına dayalı öğretim tekniği kullanılarak anlatılmıştır. Gruplar arasındaki farklılığı tespit etmek için biyoloji başarı testi uygulamadan önce ve sonra gruplara ön test- son test olarak uygulanmıştır. Son testten 4 hafta sonra kalıcılık testi uygulanmıştır. Başarı düzeyini belirlemek amacıyla uygulanan testlere ait veriler, SPSS paket programından yararlanılarak, bağımsız gruplar t-testi analiz modeliyle değerlendirilmiştir. Araştırma sonunda kavram haritasıyla ve gruplara kavram haritası çizdirilerek öğretilen bilgilerin öğrencilerin akademik başarı ve hatırlama düzeylerinin, geleneksel yöntemle öğretilen bilgilerin öğrencilerin başarı ve hatırlama düzeylerinden daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The experimental study of the research was carried out in the spring semester of 2018-2019 academic year. In this study, In this study, effects of using concept maps in 12 th class of biology lesson 'transport of substances in plants'lessons on students academic achievement and retention were investigated. Study was done in experimental model with pretest-final test- recall level test control groups. The students in the experimental group and the control group were selected objectively among students of Çözüm Temel High School in Nevşehir. 44 students participated the study as 21 students in experimental group and 23 students in control group. The issue of transport of substances in plants was given to the students in this study. This issue was given to the control group with traditional teaching method and to experimental group with teaching method based on concept map. In order to determine the difference between the groups, the biology achievement test was applied to the groups as pre-test and post-test before and after application. The recall level test was applied 4 weeks after the test. Data of tests was evaluated with Independent Samples t test by use of SPSS packaged software to determine the success level. As a result of the research, it was observed that the academical achievement and remembering of the students who werw instructed using concept maps and collaborative concept mapping were higher than that of the students' that were instructed using Traditional Method.