Başlangıç piyano öğretim sisteminin kaynaştırma öğrecileri üzerinde etkililiğinin incelenmesi
Investigation of the effectiveness level of the initiative piano teaching system on integrated students
- Tez No: 583532
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET FEYZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Özel gereksinimli öğrenciler için düzenlenen eğitim-öğretim programlarının ne derece önemli olduğu günümüzde yapılan bilimsel araştırmalarla ortaya konmaktadır. Birçok araştırmacıya göre günümüzde bu bireyler için yapılan eğitim-öğretim programları, özel gereksinime ihtiyaç duyan kişilerin topluma kazandırılması ve kazandırıldıkları bu toplum içerisinde kimlik edinmelerinde belirleyici bir rol üstlenmektedir. Özel gereksinimli öğrenciler için müzik eğitimi başlığı altında verilen çalgı eğitimi; bireyin duygularını ifade etmesinin, toplumsallaşmasının, kimlik kazanmasının, özgüven kazanmasının en güzel ve faydalı boyutudur. Özel gereksinimli öğrenciler için farklı metot ve müzik öğretim yöntemleri kullanılarak yapılacak olan bir çalışma olması bakımından önem arz ettiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The importance of educational programs for students with special needs is shown by scientific researches. According to many researchers, education and training programs for these individuals today play a decisive role in bringing people in need of special needs into the society and in gaining identity within this society. Instrument training given under the title of music education for students with special needs; it is the most beautiful and useful dimension of expressing the emotions of the individual, socializing, gaining identity and gaining self-confidence. It is thought that it is important for students with special needs as a study to be conducted using different methods and music teaching methods.