Habermas'ın iletişim teorisinin pratikte ekonomiye uygulanabilirliği (Manisa örneği)
Applicability of communication theory of Habermas to the economy in practice (Example of Manisa)
- Tez No: 583547
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Jürgen Habermas, Frankfurt Okulu'nun son yaşayan temsilcilerindendir. Bu okulun etkilerini taşıyan Habermas, modern toplumun analizini yapmakta, özgürlükçü ve radikal demokrasi anlayışına sahip toplum teorisini oluşturmaya çalışmaktadır. Bu çalışma genel olarak Habermas'ın iletişim eylem teorisini ve bu teorinin toplumda, özellikle de işletmelerde uygulanabilirliğini araştırmayı konu edinmiş ve Habermas'ın benimsediği yöntemin ana hatlarından yola çıkarak, genelde iş dünyasında özelde de Manisa'daki firmalarda bu teorinin ne kadar uygulandığına dair değerlendirmemiz ile sona erecektir.
Özet (Çeviri)
Jurgen Habermas is one the last living represantatives of the Franfurt School. Habermas, carrying the effcets of this school, makes analysis of modern society, tries to form the theory of society with a understanding of liberal ve radical democracy. This study mainly focuses on the research of Habermas' theory of communication action and this theory of to investigate the applicability in society, especially company and from the outline of the method adopted by Habermas, will end with our assessment of how much this theory is applied in the business world in generel and the firms in Manisa in particular.