Açık ve yeşil alanların mevcut imar planlama pratiğinde kent makroformuna yansıması ve peyzaj mimarlığı açısından Ankara örneğinde irdelenmesi
- Tez No: 58355
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRAN ÇELEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi AÇIK VE YEŞİL ALANLARIN MEVCUT İMAR PLANLAMA PRATİ?İNDE KENT MAKROFORMUNA YANSIMASI ve PEYZAJ MİMARLI?I AÇISINDAN ANKARA ÖRNE?İNDE İRDELENMESİ Neslihan Değirmencioğlu Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Hayran Çelem 1997, Sayfa: 129 Jüri: Prof. Dr. Hayran Çelem Prof. Dr. Yalçın Memlûk Doç. Dr. Erdoğan Yaşlıca Bu tezde kent makroformunun belirlenmesinde önemli rol oynayan açık ve yeşil alanların başkent Ankara'nın gelişme sürecinde nasıl ortaya çıktıkları, günümüz planlama anlayışı ile bu alanlara nasıl bakıldığı ve yaklaşıldığı, tüm olumsuzluklara rağmen hangi uygulamalara tabi tutuldukları, kent planlama ve peyzaj mimarlığı esaslarına dayanılarak verilmesi amaçlanmıştır. Tez dört ana bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölüm olan“Giriş”üç alt başlıktan oluşmaktadır. İlk alt bölümde, konuyla direk ilintili olan açık ve yeşil alanların kavranması açısından çeşitli kaynaklardan yapılan alıntılarla, bu alanların tanımlan verilerek irdelenmiş, 'Kentleşme ve Kent Makroformu'11 başlığını taşıyan ikinci alt bölümde ise, makroform tanımının yanısıra, makroformu oluşturan etmenler irdelenmiş ve kent makroformunu doğrudan etkileyen açık ve yeşil alanları baz olarak alan akımlardan söz edilmiştir. 'Kent Planlama, Mevzuat ve Açık ve Yeşil Alan İlişkisi' başlığını taşıyan üçüncü alt bölüm ise, ülkemizdeki kent planlama deneyimleri ve yaklaşımları ile uygu lamanın dayanak noktası olarak alman yasa ve yönetmelikleri içermektedir. Buna göre bu bölümde imar planlarının yapımına ilişkin 3 194 sayılı İmar Kanunu'nun konuyla ilgili hükümleri incelenerek aktarılmıştır. Birinci bölümde konuya giriş niteliğinde, konuya hazırlayıcı bilgiler verildikten sonra, araştırma süresince izlenen yöntem ve kullanılan her türlü malzemeye ilişkin kısa bilgi,“Materyal ve Yöntem”başlıklı ikinci bölümde yer almıştır.“Araştırma Sonuçlan”başlığım taşıyan üçüncü bölüm ise artık konunun özele indirgendiği, üç alt bölümden oluşmaktadır. Ankara'nın fiziksel ve çevresel değerlerinin verildiği birinci alt bölüm, Ankara'yı genel hatlarıyla tanıtımı amaçlamaktadır. İkinci alt bölümde ise, tez konusunun temelim oluşturan başkent Ankara'nın tarihsel süreç içerisindeki gelişimi ve son olarak üçüncü alt bölümde de, Jansen Planı döneminden günümüze gelinceye dek Ankara planının açık ve yeşil alanlar açısından geçirdiği evreler aktarılmıştır.“Sonuç ve Genel öneriler”adını taşıyan dördüncü bölüm, açık ve yeşil alanların bugünkü planlama anlayışı sonucunda ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu ve bunların çözümüne ilişkin yasal-yönetsel bağlamda teorik ve pratik genel önerilerin yer aldığı bölümdür. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Açık ve Yeşil Alanlar, Kent Planlama, Kentleşme, Kent Makroformu, İmar Mevzuatı
Özet (Çeviri)
The aim of thesis is to give answers to the following questions; how open & green spaces, which play an important role in determination of city macroform, appear during the growth proces of capitol Ankara?, How these areas are considered and approached by today's planning concept?, How will they get importance in the future for Ankara?, What are the unwilling and negative applications on open & green spaces? This thesis contains of four main chapters. Chapter I, which is“Introductory”, consist of three sub-headings. In the first sub-heading; there are the definitions quoted from varios sources about open and green spaces, which isIV directly related to the subject of the thesis. In the sub-heading named 'Urbanization and City Macroform' besides definition of macroform the factors which form city macroform are examined and planning movement based on open and green spaces which effect directly the city macroform are described. The third sub-heading named 'Relations Between City Planning, Regulations and Open and Green Spaces' includes the law and regulations which are taken as the base point by the planning experiences and approaches with applications in our country. According to the point, in this section the specifications of landuse law no.3194, about formation of landuse plans, has been analysed and quoted. After providing the preperation knowledge in the first chapter as an instruction, brief knowledge about any kind of material and method used throughout the research has been covered by the second chapter named 'Material and Methodology'. Third chapter with heading 'Research Results' cosist of three sub headings where the subject is specialized. In the first sub-heading, in which the physical and environmental values of Ankara is given, it is aimed to introduce Ankara with its general features. In the second sub-heading, capitol Ankara's, growth in the historical process that formed the basis of thesis subject and at the end in the last sub-heading phases passed from Jansen's plan age up to now is given from the view of open and green spaces. The fourth chapter named 'Result and General Proposals' covers the problems of open and green spaces depending on today's planning concept and includes teoritical and practical proposal for the resolution of the coherence with legal and managerial aspect KEY WORDS: Open & Green Spaces, City Planning, Urbanization, City Macroform, Planning regulations