Spektrografik yöntemlerle konuşma analizi ve konuşmacı tanıma ve kriminal alandaki uygulamaları
Speech analysis and speaker identification with spectrographic methods and their application in area
- Tez No: 58356
- Danışmanlar: PROF. DR. FUAT BAYRAKÇEKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 333
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SPEKTROGRAFIK YÖNTEMLERLE KONUŞMA ANALİZİ VE KONUŞMACI TANIMA VE BUNLARIN KRİMİNAL ALANDAKİ UYGULAMALARI Feral O?AN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Fuat BAYRAKÇEKEN 1997, Sayfa:314 Jüri : Prof.Dr. Fuat BAYRAKÇEKEN Prof. Dr. Esen ÖZSAN Prof.Dr. Basri ÜNAL Gelişen teknoloji ile birlikte, özellikle elektronik alanındaki gelişmeler sonucu, ses ile iletişim sağlayan ve ses kaydeden cihazlar, tüm dünyada geniş bir kullanım alanına sahip olmuştur. Dolayısıyla ses analizi ve konuşmacı tanıma zorlaşmış, sağlıklı sonuçlar verecek analiz araç ve metotlarının geliştirilmesi ihtiyacı doğmuştur. Bu tezde, yaygın olarak kullanılan 'spektrografik yöntemlerle konuşma analizi ve konuşmacı tanıma' metotu incelenmiştir. Bunun için Türkiye'de ve Amerika'da farklı zamanlarda, farklı kişilerden Türkçe ve İngilizce alınan konuşma örnekleri analiz edilmiş ve veriler değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, spektrografik yöntemlerin oldukça güvenilir olduğu, buna ilaveten analiz, fonetik olarak desteklendiğinde yanılma payının minimuma indiği saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Spektrografik, spektrogram, perde periyodu, formant, vokal alan, fonem, filtre, LPC, FFT.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis SPEECH ANALYSIS AND SPEAKER IDENTIFICATION WITH SPECTROGRAPHIC METHODS AND THEIR APPLICATIONS IN CRIMINAL AREA Feral OGAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Engineering Physics Supervisor: Prof.Dr. Fuat BAYRAKÇEKEN 1997,Page:314 Jury : Prof.Dr. Fuat BAYRAKÇEKEN Prof.Dr. Esen ÖZSAN Prof.Dr. Basri ÜNAL Together with the advencements in technology, especially with the improvements in electronics area, the equipment which have the ability for voice communication or for voice recording, begin to have a wide application area throughout the world. That's the reason why speech analysis and speaker identification become more difficult. Consequently, analysis equipment and methods which will yield reliable results, have become a major requirement. In this thesis, one of the widely used analysis methods, namely 'spectrographic speech analysis and speaker identification ' is investigated. In order to do that, samples which were taken in both English and Turkish, in U.S.A. and Turkey, were used. When the data taken from these samples are analyzed, it is determined that spectrographic methods are quite reliable but, if ihcy are supported with phonetic methods, the results will include the error at minumun level. KEY WORDS: Spectrographic, pitch, formant, vocal track, phonem, filter, LPC, FFT.