Mapping the Mind of the Murderer: Power, violence and art in Bram Stoker's Dracula, Patrick Süskind's Perfume: The Story of a Murderer and Bret Easton Ellis' American Psycho
Katilin Aklını Haritalamak: Bram Stoker'ın Dracula, Patrick Süskind'in Parfüm: Bir Katilin Hikayesi ve Bret Easton Ellis'in Amerikan Sapığı'nda güç, hiddet ve sanat
- Tez No: 583562
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADRİANA LUMİNİTA RADUCANU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, Comparative Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez, benzer bir motifi paylaşan suçlu zihniyetlerinin farklı edebi metinlerde işlenişini incelemektedir; vampir/vampirimsi katillerin imha ederken paradoksal olarak yaratma süreçlerini inceler ve son olarak bu katillerin toplum tarafından nasıl bütünleştirildiklerini veya reddedildiklerini ve bahşedilen ortamları etkilemenin yanı sıra onlardan etkilenmelerini araştırır. Farklı zeminlerden üç romana odaklanarak konuların derinlemesine bir analizini sunar. Bram Stoker tarafından yaratılan arketipik vampir Dracula, her bölümdeki ilk odak noktasıdır ve Patrick Süskind'ün Parfume: The Story of a Murderer ve Bret Easton Ellis'in American Psycho kitaplarının incelemeleri ile devam eder. Birinci bölümde, cinayet eylemlerinin estetik değerleri, Thomas De Quincey ve cinayet üzerine metinlerinin teorik çerçevesinde üç kitapta da ele alınmaktadır. Bu suçluların aynı zamanda sanatçılar olduğu ve yok ederek yarattıkları vurgulanmaktadır. Tezin ikinci bölümü, suçluların sanatının arkasındaki anlamı ve onların yaratıcı davranışlarının sebeplerini sorgulamaktadır. Sigmund Freud'un doğuştan dezavantaj kavramının başlıca yardımı ile metinleri yorumlayarak katillerin zihniyetlerini yavaş yavaş işler. Son bölüm ise, ana karakterleri/sanatçı katilleri suçlularla birlikte toplumun da analizinde kullanılan bir Nietzsche terimi olan solgun suçlular olarak ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present thesis explores the workings of the criminal minds from different literary texts, which share a similar motif; it studies the ways the vampire/vampire-like murderers paradoxically create while destroying; finally, it examines how they get integrated in or rejected by the society and manage to affect their given environments, as well as get affected by them. It introduces an in-depth analysis of the subjects by focusing on three novels from different backgrounds. The archetypical vampire Dracula, created by Bram Stoker is the first focus in each chapter, and is continued by Patrick Süskind's Perfume: The Story of a Murderer, and Bret Easton Ellis' American Psycho. In the first chapter, the aesthetic values of the murderous acts are discussed in the three books with the theoretical framework of Thomas De Quincey and his essays on murder. The fact that these criminals are also artists, and they create by destroying is highlighted. The second chapter of the thesis questions the meaning behind the criminals' art and the reasons for their creative acts. It gradually maps the minds of the murderers by interpreting the texts with the major help from Sigmund Freud's concept of congenital disadvantage. The last chapter discusses the main characters as pale criminals, a Nietzschean term used for the analysis of the society along with the criminals, the artist-murderers.