Yeterli ve dengeli beslenme hakkında tutum ölçeği geliştirilmesi ve lise öğrencilerinin yeterli ve dengeli beslenme hakkında tutumlarının farklı değişkenler açısından değerlendirilmesi
Development of attitude scale about adequate and balanced nutrition and evaluation of high school students' attitude about adequate and balanced nutrition in terms of different variable
- Tez No: 583570
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKALP ÖZMEN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Eğitim ve Öğretim, Nutrition and Dietetics, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı, yeterli ve dengeli beslenme tutum ölçeği geliştirilmesi ve lise öğrencilerinin yeterli ve dengeli beslenme tutumlarının farklı değişkenler açısından değerlendirilmesidir. Araştırmanın örneklemini İstanbul'da bir lisede öğrenim gören 350 öğrenci oluşturmuştur. Yeterli ve dengeli beslenme tutum ölçeği 40 madde olarak tasarlanmıştır. Bu ölçeğinin yapı geçerliliği çalışmalarında açımlayıcı faktör analizi, faktörler arasındaki ilişkileri incelemek için doğrulayıcı faktör analizi ve ölçeği test etmek için uyum iyiliği istatistikleri yapılmıştır. Sonuç olarak yeterli ve dengeli beslenme tutum ölçeği 3 boyuttan oluşan 14 maddeye indirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop an adequate and balanced nutrition attitude scale and to evaluate the adequate and balanced nutrition attitudes of high school students in terms of different variables. The group of the study consisted of 350 students in a high school in Istanbul. Adequate and balanced nutrition attitude scale was designed as 40 items in total. Exploratory factors analysis for the construct validity, confirmatory factor analysis to investigate relationships between factors and goodness of fit statistics for testing the scale had been applied. As a result, adequate and balanced nutrition attitude scale was reduced to 14 items consisting of 3 dimensions.