Maliye politika ve doğrudan yabancı yatırımı çekmede maliye politikanın etkisi Libya örneği (2000 – 2015)
Fiscal policy and its impact on attraction foreign direct investment the case of Libya for (2000 – 2015)
  1. Tez No: 583615
  2. Yazar: MUSTAFA KHALİFA THAWADİ EL HAMOUDI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN DİLEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tez, mali politikayı ve bu politikanın doğrudan yabancı yatırımları (FDI) çekmekteki etkisini 2000-2015 arasını kapsayan dönemdeki Libya örneği üzerinden incelemektedir. Öz regresyon analizi ve ardından Werner Granger'ın nedensellik ve etki tepki (IRF) testi kullanılarak nicel bir yaklaşım benimsenmiştir. Libya'daki DYY hacmi ve bazı mali politika araçları arasındaki ilişkinin normatif analizinden ortaya çıkan sonuçlar R çeyreği değerinin yaklaşık %68 oranında GSYİH'ye, kurumlar vergisi oranına, beşeri sermayeye (iş gücüne), bu çalışmanın regresyon modeline uygunluk göstererek hükümet bütçe fazlasına ve hükümet harcaması değerine bağlı olduğunu gösterdiğini ortaya koymuştur. Ayrıca, R çok kanallı değeri ve 0,825 (“R”sütunu) değeri, modeldeki tüm değişkenler ile Durbin Watson d=1,892 arasındaki yüksek oranlı korelasyonu temsil eder, çünkü orman değerleri arasındaki bu değer şöyledir: 0,562 < D < 2,220 (α = 0,05). Bu yüzden otomatik korelasyonun olmadığı var sayılabilir. Genel anlamlılık testinde F testi için P değeri 0,05 anlamlılık değerinin altındadır, bu yüzden bu tezdeki regresyon modelinin en uygun modeli sağladığı sonucuna varabiliriz. Bu, toplam anlamlılığın F testinin (0,024 Sg) modelin istatiksel olarak anlamlı olduğunu gösterdiği anlamına gelir. Bağımlı değişken (DYY) üzerinde yalnızca ikiy değişkenin (GSYİH, ve kurumlar vergisi oranının sırasıyla) yatırım üzerinde etkisi varsa etki 0,05 seviyesinde (β 1.212, p = < 0,05) anlamlıdır. Ancak, diğer bağımsız değişkenler DYY değerini etkilemez. GSYİH ve kurumlar vergisi oranının sırasıyla P00.01 ve p00.05 ile olumlu bir ilişkisi olduğu bulunmuştur. Bu doğrudan yabancı yatırımın Libya ekonomik büyümesine olumlu bir destek oluşturduğunu gösterir. Ancak, DYY ve diğer tüm bağımsız değişkenler arasındaki ilişkiye bakarak bunların ne 0,01 ne de 0,05'te anlamlı oldukları sonucuna varabiliriz. Bu anlamsız ilişkiler veya önemsiz sonuçlar yetersiz veriye veya 2011'deki yılında iç savaşın etkileri ve 2012'den itibaren artan siyasi istikrarsızlıktan kaynaklanabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the financial policy and the effect of this policy on foreign direct investment (FDI) through the Libyan example in the period between 2000-2015. A quantitative approach has been adopted using self-regression analysis followed by Werner Granger's Causality and Impact Reaction (IRF) test. The consequences of the normative analysis of the relationship between FDI volume in Libya and certain financial policy instruments are in line with the regression model of GDP, institutional tax rate, human capital (work force), regression model of this study, and about 68% the value of the expenditure depends on the value. In addition, the R multichannel value and the 0.825 (“R”column) value represent the high correlation between Durbin Watson d = 1,892 and all variables in the model, because this value between forest values is 0,562