Kurumlar vergisi oranının doğrudan yabancı sermaye yatırımları üzerine etkisi: OECD ülkeleri kapsamında ampirik bir inceleme
The impact of the corporate tax rates on foreign direct investment: An empirical analysis on OECD countries
- Tez No: 258391
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CAHİT GÜRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Gelişmekte olan ülkelerin hızla kalkınabilmeleri için doğrudan yabancı sermaye yatırımları oldukça önemlidir. Küreselleşme ile beraber ülke sınırlarının ortadan kalktığı ve sermayenin daha hareketli bir yapıya kavuştuğu günümüzde doğrudan yabancı sermaye yatırımları sadece gelişmekte olan ülkeler için değil gelişmiş ülkeler için de oldukça büyük önem arz etmektedir.Doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının bir ülkeye çekilmesi açısından o ülkenin yatırım ortamı ile ilgili özellikler belirleyicidir. Bu özellikler arasında o ülkenin vergisel nitelikteki düzenlemeleri de bulunmaktadır. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler doğrudan yatırımları kendi ülkelerine çekebilmek için çeşitli politikalar uygulamakta ve bu politika amaçlarının tamamlayıcısı olarak vergisel veya vergi dışı teşvikler vermektedir.Çalışmada kurumlar vergisi oranlarının düşürülmesinin doğrudan yabancı sermaye yatırımları üzerindeki etkisinin incelenmesi amacıyla ortalama kurumlar vergisinde düşüş görülen 20 OECD ülkesi 1990-2006 dönemi için yıllık verilerle panel veri analizi ile incelenmiştir. Çalışmada elde edilen bulgular, kurumlar vergisi oranı ile doğrudan yabancı sermaye yatırımları arasında negatif yönlü ilişkinin olduğunu savunan görüşü destekler nitelikte çıkmıştır. Bu bağlamda ülkelerin kurumlar vergisi oranlarını indirmek suretiyle gelecek dönem doğrudan yabancı sermaye yatırımı akımlarını teşvik edebilecekleri söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Capital investment has a crucial importance for developing countries to achieve faster development. Nowadays, the country boundaries are removed and capital became more mobile structure with the globalisation and so foreign direct investment became more important not only for developing countries but also developed countries.For the purpose of attracting foreign direct investments, investment environment of a country is one of the deterministic features. Taxation arragements of a country is also among those features. Developed and developing countries are performing various policies to attract foreign direct investment and those countries give tax incentives or other incentives to be complementary for other policies.In this thesis, panel data method is used for the purpose of examining the impact of lowering corporate tax rates on foreign direct investment. Necessary data obtained from 20 OECD countries which are inclined to lowering corporate tax rates in last three decades.The emprical model results supports the proponents of corporate tax rates and foreign direct investments has a negative relationship. As a result it can be said that countries able to promote foreign direct investments in coming years by lowering their tax rates.