1918-1938 yılları arasında Ankara'da sosyal ve kültürel hayat
Social and cultural life in Ankara between 1918-1938
  1. Tez No: 583618
  2. Yazar: BANU ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA YEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Ankara Şehri, bilinen tarihi seyir içerisinde birçok medeniyete ev sahipliği yaparak, günümüzde de bu medeniyetlerin zengin kültür mirasını coğrafi hudutları dâhilinde sergileyen antik bir şehir olma özelliği göstermektedir. Osmanlı Devleti I. Cihan Harbi'nde İttifak Devletleri'nin yanında yer almış ancak harbi kaybetmiş, bu kayıp Osmanlı ülkesinin İtilaf Devletleri ve azınlıklar tarafından işgali sürecini beraberinde getirmiştir. Osmanlı Devleti olaylar karşısında varlık gösterememiş ancak Ankara Şehri'nde“Milli Mücadele”hareketi kendini göstermiştir. Düşmanın ülkeden atılması sürecinde Anadolu'nun güvenli bir yerinde bulunan Ankara'nın payı oldukça büyüktür. Bu şehir önce İstiklal Harbi'nin yönetim merkezi daha sonra ise Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin başkenti olmuştur. Müteakibinde de Mustafa Kemal Atatürk'ün modern bir ülke ve çağdaş bir toplum inşa etme sürecine de tanıklık etmiştir. Yani Ankara siyasi öneminin yanında kültürel açıdan da bütün Türkiye'ye model olmuş ve olmaya da devam etmektedir. Bu nedenle köklü Oğuz gelenekleri üzerine inşa edilmiş olan bu şehri ve Ankaralıların şehir kültürünü tanımak, Türkiye Tarihi'nin çağdaşlaşma sürecinin de daha iyi değerlendirilmesine imkân sağlayacaktır
Özet (Çeviri)
The city of Ankara is home to many civilizations within the known historical course and today it is an ancient city that exhibits the rich cultural heritage of these civilizations within its geographical boundaries. The Ottoman Empire took part in the First World War with the allies but lost the war and this loss brought about the occupation of the Ottoman country by the Allied States and the minorities. The Ottoman State could not exist in the face of the events, but the Mücadele National Struggle "movement showed itself in Ankara. Ankara, which is in a safe place in Anatolia in the process of expelling the enemy from the country, has a large share. This city is the administrative center before the War of Independence later became the capital of the State of the Republic of Turkey. He also witnessed the process of building a modern country and a modern society. So Ankara became a model in terms of cultural and political significance Turkey next to do so. Therefore this city is built on long-established traditions and recognize the Ankarans and Oguz city of culture, the history of Turkey's modernization process will better evaluation.