Deve (camelus dromedarıus) mastitislerinden patojen bakterilerin identifikasyonu ve antibiyotiklere duyarlılıklarının araştırılması
Identification of pathogen bacteria of camel (camelus dromedarius) mastitis and investigation of antibiotic susceptibility
  1. Tez No: 583628
  2. Yazar: HALİL ÇAPAKÇIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ KIRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Dişi develerde görülen mastitis hem zoonotik hem de ekonomik açıdan önemlidir. Özellikle subklinik mastitisin, laktasyondaki dişi develerde infeksiyona yol açtığı ve süt üretiminde kayıplara sebep olduğu da bilinmektedir. Deve sütünün kanser, kronik hepatitis, hepatitis C, gıda allerjileri, diabetus mellitus, otizm gibi hastalıklarda terapotik amaçlı kullanıldığı düşünüldüğünde, mastitislerin sebep olduğu ekonomik kayıpların boyutu da büyümektedir. Bu sebeple mastitis etkenlerinin doğru, zamanında izolasyonu ve uygun antibiyotiğin seçimi bakterilerin üremesini engelleyerek ekonomik kayıpların azaltılması önem arz etmektedir. Çalışmamızda 20 adet dromedarian ırkı dişi deveden alınan toplam 40 adet süt örneğinde CMT testi ve SHS sayımı ile subklinik mastitis ön tanısı yapılmıştır. Mastitise yol açan bakteriyel etkenlerin identifikasyonu için süt numuneleri kanlı agara ekilmiş, Gram boyama sonrasında triptik soy agarda saflaştırılan izolatlar, BD Phoenix™ otomatize identifikasyon sistemiyle doğrulanarak 16 adet dişi deveye ait numunelerden 4 (% 12.5) adet Staphylococcus aureus, 4 (% 12.5) adet Staphylococcus auricularis, 2 (% 6.25) adet Staphylococcus pettenkoferi, 2 (% 6.25) adet Staphylococcus cohnii spp. cohnii, 2 (% 6.25) adet Staphylococcus equorum, 2 (% 6.25) adet Staphylococcus capitis, 2 (% 6.25) adet Streptococcus agalactiae, 2 (% 6.25) adet Streptococcus dysgalactiae, 4 (% 12.5) adet Escherichia coli, 2 (% 6.25) Pseudomonas pseudalcaligenes, 2 (% 6.25) adet Corynebacterium pseudotuberculosis, 2 adet (% 6.25) Aerococcus viridans ve 2 (% 6.25) adet Gemella morbillorum tanımlanmıştır. Araştırmamızda identifiye edilen Gram pozitif bakterilerin genel olarak Levofloksasin, Linezolid ve Tetrasiklin ve Daptomisin'e duyarlı, Beta laktam grubu antibiyotiklere ve makrolidlere dirençli oldukları belirlenmiş, S. aureus ve S.. cohnii spp. cohnii suşlarında Vankomisin direnci saptanmıştır. Gram negatif suşların ise genel olarak Sefepim ve Pipersilin'e duyarlı; Trimetoprim-Sülfometoksazol ve Amoksisilin-Klavulanik asite ise dirençli olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak infeksiyonun önlenmesi ve memenin sağlık durumunun izlenmesi gibi mastitis kontrol yöntemlerinin yanı sıra antimikrobiyel direnç gelişiminin önüne geçmek için etkene yönelik antibiyotik kullanımının sağlanması tavsiye edilmektedir
Özet (Çeviri)
Mastitis in female camels is both zoonotic and economically important. It is also known that subclinical mastitis causes infection in the female camels in lactation and causes loss of milk production. Considering that camel milk is used for therapeutic purposes in diseases such as cancer, chronic hepatitis, hepatitis C, food allergy, diabetes mellitus, autism, the size of the economic losses caused by mastitis is also growing. For this reason, correct, timely isolation of mastitis factors and selection of appropriate antibiotics are important to reduce the economic losses by preventing the contamination of bacteria. In this study, in a total of 40 milk samples taken from 20 dromedarian females, CMT test and SCC count were diagnosed with subclinical mastitis. Milk samples were inoculated into blood agar for identification of bacterial agents leading to mastitis. A total of 4 (12.5%) Staphylococcus aureus, 4 (12.5%) S. auricularis, 2 (6.25%) S. pettenkoperi, 2 (6.25%) S. cohnii spp. cohnii, 2 (6.25%) S. equorum, 2 (6.25%) S. capitis, 2 (6.25%) Streptococcus agalactiae, 2 (6.25%) S. dysgalactiae, 4 (12.5%) Escherichia coli, 2 (%) 6.25) Pseudomonas pseudalcaligenes, 2 (6.25%) Corynebacterium pseudotuberculosis, 2 (6.25%) Aerococcus viridans and 2 (6.25%) Gemella morbillorum were identified. Gram-positive bacteria were found to be sensitive Levofloxacin, Linezolid and Tetracycline and Daptomyci, resistant to Beta lactam-group antibiotics and macrolides, Vancomycin resistance was determined in S. aureus and S. cohnii spp. cohnii strains. Gram-negative strains are found generally susceptible to Cefepime and Pipersilin; resistant toTrimethoprim-sulfomethoxazole and Amoxicillin-Clavulanic acid. As a result, it is recommended to use antibiotic use to prevent the development of antimicrobial resistance as well as mastitis control methods such as the prevention of infection and monitoring the health status of the mammary.