Slavery as construction and experience in Uncle Tom's Cabin and Beloved
Tom Amca'nın Kulübesi ve Sevilen adlı romanlardaki köleliğin inşası ve yaşanması
  1. Tez No: 583632
  2. Yazar: MURAT KADÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLSEN GÖKÇEN ULUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Beyazların Siyahlar üzerindeki hegemonyası hep şiddet dolu olmasa bile her zaman stresli olmuştur. Bu durum, filmlerden yazılı eserlere, pek çok medya platformunda belirgindir. Siyahlarla beyazlar arasındaki başarılı işbirliğini bir şekilde duymak ya da öğrenmek neredeyse imkansızdır. Topluma sunulanlar ya siyahlarla beyazlar arasındaki şiddet dolu çekişmeler ya siyah şüphelilere polisin uyguladığı şiddet ya da filmlerde beyaz akıllı yetişkin erkek / kadın kahramanlara eşlik eden genç ya da çocukluk seviyesinde zeka sahibi olan siyah yetişkin ya da genç erkek / kadın kahramanlardır (örnek olarak Bob usta). Bu inkar edilemez gerçekliği doğuran ana olay, kırılma noktası 1676 yılındaki Bacon'ın İsyanı olan 1619 ve 1865 yılları arasında yaşanan Amerika Birleşik Devletleri'ndeki köleliktir. 1676'dan sonra işçi sınıfı birbirine bağlanamayacak iki parçaya bölünmüştür: özgür beyazlar ve köle siyahlar. Beyaz işçiler belli süre çalıştılar ve sonra serbest kaldılar; ancak Afrikalı köleler serbest kalmakla ilgili çok az olan ümitleriyle ölene dek çalıştırıldılar. Hem güneyde hem de kuzeyde her özgür beyaz bu fikre sahip değildi.“Abolitionist”(köle siyahlara özgürlük) adı verilen bu kişilerden biri Harriet Beecher Stowe'du. Afrikalı kölelerin çektikleri acılar ve köleliğin ya barışçıl yolla ya da savaşla bitmesiyle ilgili duygusal bir roman olan Tom Amca'nin Kulübesi (1851) adlı eseri yazmıştır. Amerikan İç Savaşından çok sonraları bile siyahların çektiği acılar devam etti çünkü köleliği yaratan fikirler değişmedi. Bu durum yirminci yüzyılda Toni Morrison tarafından yazılan ve en etkilisi Beloved (1983) olan pek çok esere kaynak oldu. Bu tez bu iki romanı temel alarak bir kaç noktadan köleliğin inşası ve nasıl yaşandığı hakkındadır. Bu noktalar açıklandıktan sonra bu iki eser dikkatli bir şekilde analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
White hegemony over blacks is always stressful, if not violent. This is obvious in many media platforms, from movies to written works of art. This is apparent in the news or in social media sites. To hear or to learn about the successful cooperation between blacks and whites is nearly impossible. What is broadcasted has been a violent confrontation of blacks and whites, or police brutality against black suspects or movies with characters of white clever adult male / females and accompanying black adult or teenager male / female characters with teenager or child level of intelligence (for example Bob the Builder). The main event that gave birth to this undeniable fact is American Slavery between 1619 and 1865 with the breaking point being Bacon's Rebellion in 1676. After this, the working class was divided into unbridgeable two parts, free whites and slave blacks. White workers had their time to work and after that were set free; however, the African slaves were put to work to death with very little prospect of being free. Not every free person both in the North and South had this mentality. These people were called abolitionists and one such person is Harriet Beecher Stowe from nineteenth century. She wrote a sentimental novel called Uncle Tom's Cabin (1851) about the sufferings of the African slaves and a possible end to slavery; it should end either peacefully or with war. Long after the Civil War, the sufferings of blacks continued because the ideas that created the slavery did not change. This caused many works of art by Toni Morrison in twentieth century, Beloved (1983) being the most influential of them. This thesis is about the construction of slavery and how it is experienced based on these two works of art looking from different points. After presenting these points, these works will be thoroughly analyzed.