The representations of trauma and trauma coping strategies in Grace Nichols's poetry
Grace Nichols'ın şiirinde travma ve travmayla başetme yollarının temsili
  1. Tez No: 428643
  2. Yazar: MERVE SARIKAYA ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HURİYE REİS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışma, Grace Nichols'ın I is a Long Memoried Woman (1983), The Fat Black Woman's Poems (1984), Lazy Thoughts of a Lazy Woman (1989), Sunris (1996) ve Startling the Flying Fish (2005) koleksiyonlarında travmanın ve travmayla başetme yollarının ele alınmasında kademeli bir evrilme süreci olduğunu savunur. I is, The Fat ve Lazy Thoughts Afro-Karayipli insanların Karayipler'deki kölelikleri boyunca ve Birleşik Krallık'taki diasporik yaşamları süresince yaşadıkları travmayı ve travmayla başetme yollarını temsil ederken, Sunris ve Startling the Flying Fish Afro-Karayiplilerin travmasını daha yapıcı bir biçimde ele alır. I is'de travmatik yaşantıyı temsil etmek için dört farklı yöntem kullanılır; travmanın bastırılması, travmanın sürekli bir sorun olarak ortaya çıkması, travmanın sürekli dışa vurulması ve travmatik pastoral. Ayrıca, Nichols iki farklı travmayla başetme yöntemi sunar; travmadan hayal gücü ya da intikam fantazileriyle uzak durmak ve dini ve/ya da manevi inançlara dayanmak. The Fat ve Lazy Thoughts, Afro-Karayiplilere özgü travmatik geçmişin, İngiliz Afro-Karayip diasporasının 1960'lar sonrası yaşantılarındaki mirasını temsil eder. Bu koleksiyonlarda, Nichols nostaljiyi ve grotesk görüntüleri travmayla başetme mekanizması olarak kullanır. Sunris ve Startling the Flying Fish başlıklı koleksiyonlarda, Nichols Afro-Karayiplilerin travmatik geçmişlerine daha olumlayıcı bir tutumla yaklaşır. Sunris'te Trinidad ve Tobago Karnavalı, Startling the Flying Fish'te ise mitlere özgü yeniden anlatım yöntemi travmayla başetme yöntemi olarak kullanılır. Böylece, bu çalışma Nichols'ın şiirinin travmatik Afro-Karayip geçmişinin gölgesinde kalmayacak şekilde, bu geçmişi tanıdığını ve bu geçmişle uzlaşmaya yöneldiğini savunur. Anahtar sözcükler Grace Nichols, I is a Long Memoried Woman, The Fat Black Woman's Poems, Lazy Thoughts of a Lazy Woman, Sunris, and Startling the Flying Fish, travma, travmayla başetme.
Özet (Çeviri)
This study argues that there is a gradual evolution of the treatment of trauma and trauma coping strategies in Grace Nichols's I is a Long Memoried Woman (1983), The Fat Black Woman's Poems (1984), Lazy Thoughts of a Lazy Woman (1989), Sunris (1996), and Startling the Flying Fish (2005). I is, The Fat Black, and Lazy Thoughts represent Afro-Caribbean people's traumatic experiences and their trauma coping mechanisms during their slavery in the Caribbean and later in their diasporic lives in Britain. Sunris and Startling the Flying Fish treat the Afro-Caribbean traumatic past in a more constructive way. I is presents four different ways of representing Afro-Caribbean people's traumatic experiences; repression, haunting, acting out, and traumatic pastoral. Also, the collection presents two different strategies of coping with trauma; dissociation in the form of escape through imagination or revenge fantasies as well as religious beliefs and/or spirituality. The Fat and Lazy Thoughts represent the legacies of the Afro-Caribbean traumatic past in British Afro-Caribbean diaspora's lives in the post 1960s. In these collections, Nichols employs nostalgia and grotesque images as trauma coping strategies. In Sunris and Startling the Flying Fish, Nichols adopts a more affirmative attitude towards the Afro-Caribbean traumatic past. In Sunris, the Trinidad and Tobago Carnival, and, in Startling the Flying Fish, mythical retellings act as trauma healing mechanisms. Thus, this study indicates that Nichols's poetry recognizes the Afro-Caribbean past as traumatic and moves towards a reconciliation with it and the construction of an envisaged future that includes but is not overshadowed by it. Keywords Grace Nichols, I is a Long Memoried Woman, The Fat Black Woman's Poems, Lazy Thoughts of a Lazy Woman, Sunris, and Startling the Flying Fish, trauma, trauma coping.