İlimiz ve çevre illerde eğitim kliniği olan acil servislerde acil tıp asistanlarının defansif (çekinik) Tıp uygulamalarının değerlendirilmesi
The evaluation of defensive (recessive) medicine practices of emergency medical assistants in emergency services which have a training clinic in ourcity and neighboring cities
- Tez No: 583640
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE GÖNÜLLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Defansif Tıp (Çekinik Tıp); hekimlerin, tıbbi uygulama hataları (malpraktis) nedeniyle olabilecek yaptırımlardan (idari, cezai, hukuki ve etik) korunmak için geliştirdiği, hastalardan ek testler ve araştırmalar istedikleri ya da yüksek riskli hastaları muayeneden kaçınmalarını içeren tıbbi davranışlardır. Biz bu çalışmada acil tıp asistanlarının defansif tıp ile ilgili tutumlarını değerlendirerek elde edilen veriler ışığında literatüre katkı sunmayı amaçladık. Bu çalışmaya etik kurul onayı alındıktan sonra İzmir ve komşu illerde görev yapan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 153 acil tıp asistanı alındı. Katılımcıların % 66,7'si erkek idi. Hekimlerin ortalama yaşı 29,53± 3,63 olup, mesleki tecrübeleri 4,63 ± 3,27 yıl olarak bulunmuştur. Bu çalışmada hekimlerin tamamı tıbbi hata yapmaktan çekindiğini belirtmiş olup, % 96,7'si içinde bulunduğu şartlara göre tıbbi malpraktis davası ile karşılaşma riskini;yüksek;çok yüksek veyason derece yüksek; olarak belirtmektedir. Çalışmaya katılan hekimlerin % 94,7'si tıbbi malpraktis davalarının sayısında artış olduğuna inanmakta, % 87,6'sı hakkında dava açılması halinde performanslarının azalacağını düşünmekte idi. Hekimlerin sadece %16,3'ü tıbbi malpraktis iddialarından kendisini korumak için, dava etme olasılığı yüksek / kompleks medikal problemleri olan hastalardan kaçınmadığını belirtmiştir. Hekimlerin tamamı tıbbi malpraktis iddialarından kendisini korumak için değişen sıklıklarda, fazladan konsültasyon, laboratuar tetkiki / radyolojik tetkik istediğini bildirmiştir. Hekimlerin tıbbi malpraktis iddialarından kendisini korumak için tıbbi uygulamaları hastalara daha detaylı açıkladığını (% 98,7), aydınlatılmış onam formlarına daha fazla önem verdiği (% 99,3), tamamının ise kayıtları daha detaylı tuttuğu saptanmıştır. Çalışmamızda hekimlerin % 87,6'sı anketin yapıldığı anda zorunlu mali sorumluluk sigortasının olduğunu, % 12,4'ünün ise sigortasının olmadığını belirtmiş olup, sigortasız hekimlerin % 42,1'i bu güne kadar hiç sigorta yaptırmadığını bildirmiştir. Hekimlerin sadece %18,3'ü ülkemiz yasal mevzuatında ve verilen yargı kararlarında komplikasyon-malpraktis ayrımının net olarak yapıldığını düşünmektedir. Sonuç olarak dava edilme kaygısından kaynaklanan defansif tıp uygulamaları ciddi bir sağlık sistemi sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Sağlık ve hukuk alanında yapılacak düzenlemelerle hekimlerin tıbbi uygulama hatası ve tazminat ödeme korkusuyla yaptıkları gereksiz veya yetersiz tıbbi işlemlerin önüne geçilmeli, hekimlerin hukuki güvenceleri sağlanmalı, ve zorunlu mali sorumluluk sigortasının hekimi koruduğu netleştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Defensive Medicine (Recessive Medicine) is the medical behavior developed by physicians in order to avoid sanctions (administrative, criminal, legal and ethical) that may occur due to medical malpractice, requiring additional tests and investigations from patients and avoiding examination of high-risk patients. In this study, in the light of the data obtained, we aimed to contribute to the literature by evaluating the attitudes of emergency medical assistants about defensive medicine. After the approval of the ethics committee, 153 emergency medical residents working in Izmir and neighboring provinces who agreed to participate in the study were included in this study. 66.7% of the participants were male. The mean age of the physicians was 29.53 ± 3.63 years and their professional experience was 4.63 ± 3.27 years. In this study, all physicians stated that they avoided making medical mistakes and 96.7% stated that the risk of encountering medical malpractice cases was“high”,“very high”or“extremely high”compared to the circumstances. 94.7% 6 of the physicians who participated in the study believed that there was an increase in the number of medical malpractice cases and 87.6% of them thought that their performance would decrease in case of a lawsuit. Only 16.3% of physicians stated that they did not avoid patients with high / complex medical problems to protect themselves from medical malpractice claims. All of the physicians reported that they requested extra consultations and laboratory / radiological examinations at varying frequencies to protect themselves from medical malpractice claims. It was found that the physicians explained the medical applications to the patients in a more detailed way (98.7%) to protect themselves from the claims of medical malpractice, gave more importance to the informed consent forms (99.3%), and all of them kept the records in more detail. In our study, 87.6% of physicians stated that they had compulsory financial liability insurance at the time of the survey and 12.4% stated that they did not have insurance, and 42.1% of uninsured physicians reported that they have never taken out insurance. Only 18.3% of physicians think that the distinction between complication and malpractice is made clearly in the legal regulations and judicial decisions of our country. As a result, defensive medicine practices arising from the concern of being sued appear as a serious health system problem. With the arrangements to be made in the field of health and law, unnecessary or inadequate medical procedures performed by physicians for fear of medical malpractice and the payment of compensation should be prevented, and the legal assurance of physicians should be provided, and it should be clarified that compulsory liability insurance protects the physician.