Kedilerde genel muayene sırasında oluşan stresin davranış üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
The assessment of the effects of stress developing during the physical examination on behaviour
- Tez No: 583641
- Danışmanlar: PROF. DR. EBUBEKİR CEYLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Veteriner kliniği ziyareti çoğu kedi için stresli bir deneyimdir. Bu çalışmada kedilerde genel muayene sırasında meydana gelen stres düzeyinin, kedi stres skoru ile değerlendirilmesi ve aromaterapötiklerin etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma, her iki cinsiyetten 6 ay ile 15 yaş aralığında olup klinik muayenede herhangi bir hastalık belirtisi göstermeyen 42 kedi üzerinde yürütüldü. Genel muayene sırasında kedilerin stres düzeyleri ve davranışları 7 seviyeli Kedi Stres Skoruna ve 5 puan el manipülasyon skalasına göre veteriner hekim tarafından değerlendirildi. Kontrol grubu ile deney grubundaki kedilerin yaşları ile stres skorları arasında anlamlı bir fark olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmada, patilerdeki terlemenin kontrol ve deney grubu arasında anlamlı bir farklılık görülmemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
For most of the cats presentation to the veterinary clinic is a stressful experience. In this study, it was aimed to evaluate the stress levels of the cats during general examination by using the cat stress score and to assess the effect of aromatherapeutics. This study was conducted on 42 cats of both sexes between the ages of 6 months and 15 years without clinical signs of any disease. During general examination, the stress levels and handling of the cats assessed based on 7-level-Cat- Stress- Score and a 5-point Scale of handling by the veterinarian. In this study, it was concluded that there was no significant difference between the age and stress scores of the cats included in the study. In the study, no significant difference was found between the control and experimental groups of sweating in paws (p> 0.05).