Üniversite kütüphane yönetiminde planlama süreci
Planning process in university library management
  1. Tez No: 583645
  2. Yazar: BEGÜM KOÇAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MALİK YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tezin amacı, üniversite kütüphane yönetiminde planlama sürecinin kütüphaneye etkilerini ortaya koymaktır. Çalışma üniversite kütüphaneleri üzerine yapılmış olup, üniversite kütüphanelerinin işlevleri, hizmetleri ile üniversite kütüphanelerinde yönetim ve planlama olgularının üzerinde durulmuştur. Çalışma kapsamında İstanbul'da bulunan üniversite kütüphane yöneticilerine anket uygulanmış, üniversitelerin ve yöneticilerin planlama davranışları ölçülmüştür. Anket çalışmasına cevap veren 29 kütüphane yöneticisinin yanıtları üniversite kütüphanelerinde bütçe planlaması, kaynak planlaması, personel planlaması ve eğitim planlaması gibi çeşitli açılardan değerlendirmeye alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to reveal effects of planning process in library management. This study focuses on functions and services of university libraries and management and planning in university libraries. Within the scope of the study, behaviors of universities and managers were measured by applying survey to library managers in Istanbul. The answers of 29 library managers who responded to the survey were evaluated in various subtitles such as budget planning, resource planning, human resource planning and education planning.