Çimentoda özgül yüzey değişimlerinin mukavemet ve priz süresine etkisi
  1. Tez No: 58366
  2. Yazar: METİN ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT BAYRAKÇEKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
I ÖZET Yüksek lisans Tezi ÇİMENTODA ÖZGÜL YÜZEY DE?İŞİMLERİNİN MUKAVEMET VE PRİZ SÜRESİNE ETKİLERİ Metin ŞENTÜRK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr.Fuat BAYRAKÇEKEN 1997, Sayfa: 73 Jüri : Prof.Dr. Fuat BAYRAKÇEKEN Prof.Dr. Turhan Y. ERDO?AN Prof.Dr. A. Yavuz BİLGESÜ Bu çalışmada, betonu oluşturan temel malzeme olan çimentonun üretimi hakkında bilgiler verilmiş ve çimento inceliğinin, çimentonun mukavemetini ve priz süresini nasıl etkilediği yapılan deneyler ile açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırmada Türk Standardları Enstitüsü (TSE) inşaat laboratuvarının çimento fabrikalarını denetlenmesi sonucunda elde edilen çimento deneylerinin sonuçları üzerinde yorumlar yapılmıştır. Araştırma sonucunda çimento inceliğinin artması halinde beton mukavemetini arttırdığı ve priz süresini kısalttığı bulunmuştur. Ayrıca çimentoyu oluşturan kimyasal bileşenlerin çimento mukavemetine etkileri incelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Portland Çimentosu, çimento inceliği, priz süresi, özgül yüzey, basınç mukavemeti, Blaine test
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Master Thesis THE EFFECTS OF SPECIFIC SURFACE VARIATIONS TO THE STRENGTH AND SETTING TIME IN CEMENT Metin ŞENTÜRK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Engineering Pyhsics Supervisor : Prof. Dr. Fuat BAYRAKÇEKEN 1997, Page: 73 Jury : Prof. Dr. Fuat BAYRAKÇEKEN Prof. Dr. Turhan Y. ERDO?AN Prof.Dr. A. Yavuz BİLGESÜ In this study, information about cement, which is the basic material making up cement is given, and the way the fineness of cement effects the strength and setting time of cement are tried to explain with experiments. In this research, the experimental results of cement, obtained after inspection of cement plants by the construction laboratory of the Turkish Standards Institution (TSE) are interpreted. After the research, it was found out that an increase in the fineness of cement gives rise to an increase in the strength of the cement and shortens the setting time. In addition, the effects of the chemical components making up the cement, to the strength of cement is investigated. Key Words : Portland cements, cement fineness, setting time, specific surface, compressive strength, Blaine test