Argo Gemisi efsanesi
Legend of Argo Shi̇p
- Tez No: 583684
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KORKMAZ MERAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Troia Savaşı'ndan bir önceki nesilde yaşanmış olan Argo Gemisi Efsanesinin yapılmasının amacı ve bu amacın altında yapılan gizli hesaplar, Argonautların gidiş ve geri dönüşlerinde yaşamış oldukları maceralar ana başlıklar altında anlatılmaya çalışılmıştır. Bu ana başlıklar; Altın Postlu Koç'un doğuşu, Argo Gemisinin yapılışı, Argonautlar seferinin amacı ve bu amacın altında yatan gizli hesaplar, Argonautların Kolkhis'e giderken yaşadıkları maceralar ve uğradıkları yerler, Kolkhis'te Altın Post'u alırken yaşanılan olaylar ve Medeia'nın İason'a yardımı şeklinde oluşturulmuştur. Daha sonra Kolkhis'e gidiş ve dönüşlerinde Grek Kolonizasyon hareketine kattıkları kentler, inandıkları tanrılara tapınaklar yaparak armağanlar sunmaları, Altın Post'u alıp İolkos'a dönüşlerinde yaşadıkları maceralar ve uğradıkları yerler, İolkos'ta yaşanılan olaylar anlatılmıştır. Sonrasında Pelias'ın ölümü ve Akastos'un İolkos Kralı olması, Medeia ile İason'un sürgüne gönderilmesi, Medeia ile İason'un sürgünde yaşadıkları olaylar ve İason'un ölümü anlatılarak bilim dünyasına kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the legacy of the Argo Ship, which was experienced in the previous generation of the Trojan War, and the secret accounts under this aim, the adventures of the Argonauts in their departure and return were tried to be explained under the main headings. These main headings are; The birth of the golden-post coach, the construction of the Argo ship, the purpose of the Argonauts expedition and the hidden accounts that underlie this aim, the adventures of the Argonauts on their way to Kolkhis and the places they have visited, the events taking place in Kolkhis, and the help of Medeia to Iason. Then the cities they add to the Greek Colonization movement and return to Kolkhis, the gods they believe in offering temples by offering temples, the golden post and the adventures they experienced in their return to Iolkos and the places they visited, the events in Iolkos were told. Afterwards, the death of Pelias and the fact that Akastos became King of Iolkos, exile of Medeia and Iason, the events that were experienced in exile by Medeia and the death of Iason were introduced to the world of science.