Total kalça protezi uygulanan hastalarda video destekli mobilizasyon eğitiminin kalça işlevi ve günlük yaşam aktivitelerine etkisi
The effect of video-assisted mobilization training on hip function and activities of daily living in patients with total hip arthroplasty
  1. Tez No: 583689
  2. Yazar: BETÜL AKYOKUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLAY ALTUN UĞRAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Araştırmada, total kalça protezi (TKP) uygulanan hastalara verilen video destekli mobilizasyon eğitiminin cerrahi girişim sonrası kalça işlevi ile günlük yaşam aktivitelerine (GYA) etkisini belirlemek amaçlandı. Randomize kontrollü deneysel bu araştırmanın örneklemini, 01 Şubat 2017–01 Mart 2018 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinin ortopedi ve travmatoloji kliniğinde TKP uygulanan 60 hasta oluşturdu. Araştırmada çalışma grubuna (n=30) video destekli eğitim verilirken; kontrol grubuna (n=30) rutin hemşirelik bakımı uygulandı. Araştırmada cerrahi girişim öncesi, taburculuk günü ve cerrahi girişim sonrası 1. ay kalça işlevleri Oxfort Kalça Skoru (OKS); GYA ise Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği ile değerlendirildi. Verilerin analizinde; tanımlayıcı istatistikler, ki-kare, bağımsız gruplarda t-testi, tekrarlı ölçümlerde varyans analizi (ANOVA); çoklu karşılaştırmalarda Bonferroni testi ve Pearson korelasyon analizi kullanıldı. Araştırmada çalışma grubundaki hastaların cerrahi girişim öncesi ve taburculuk günü OKS puanları, cerrahi girişim sonrası 1. aydan; kontrol grubundaki hastaların ise taburculuk günü OKS puanları cerrahi girişim öncesi ve sonrası 1.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of video-assisted mobilization training on hip function and activities of daily living (ADL) after surgery in patients undergoing total hip arthroplasty (THA). The sample of this randomized controlled experimental study consisted of 60 patients who underwent THA in the orthopedics and traumatology department of a university hospital between February 01, 2017 and March 01, 2018. While the study group (n=30) participated in video-assisted training sessions, the control group (n=30) received routine nursing care. The patients' hip functions were measured using the Oxford Hip Score (OHS) and their ADL scores were measured using the Activities of Daily Living Scale before surgery, on discharge day and 1th month after surgery. Data were analysed using descriptive statistics, chi-square, independent-samples t-test, analysis of variance (ANOVA) with repeated measures, Bonferroni test and Pearson correlation analysis.