Tokat-Yukarı Çandır Köyünde coğrafik bilgi sistem destekli arazi toplulaştırılması
Geographic information system aided land consolidation at the village of the Yukarı Çandır in Tokat
- Tez No: 58370
- Danışmanlar: PROF.DR. İRFAN GİRGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada; arazi toplulaştırmasında yeni parselasyon deseninin oluşturulmasında kullanılmak amacıyla geliştirilen matematiksel optimizasyon modeli (Model A) ile Girgin vd (1992) (Model B) ve Girgin (1982) (Model C) tarafından geliştirilen modeller, Tokat-Yukarı Çandır köyü toplulaştırma alanına uygulanarak alınan sonuçlar kıyaslanmıştır. Geliştirilen model; işletme-parsel uzaklığı, parsel büyüklüğü, çiftçi tercihleri, sabit tesis gibi birçok faktörü kullan maktadır. Proje alanına ilişkin her türlü verinin depolanması, işlenmesi ve analizinde Arazi Bilgi Sistemi (ABS) adlı paket program, grafik veri tabanındaki verilerin giriş ve düzeltmelerinde ise bir Coğrafik Bilgi Sistemi (CBS) yazılımı olan Arc/lnfo paket programından yararlanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; parsel sayısı Model A'da % 71.47, Model B'de % 74.08, Model C'de ise % 73.93 oranında azaltılmıştır. Ortalama parsel büyüklüğünde ise, sırasıyla % 69.13, % 71.94 ve % 71.78 oranında artış sağlanmıştır. Toplulaştırma öncesinde işletme başına 4.86 olan ortalama parsel sayısı, modellerin uygulanması sonucunda sırasıyla 1.39, 1.26 ve 1.27'ye düşmüştür. Sabit tesislerin işletmelere verilmesi konusunda, Model A'da % 100, Model B'de % 73.3 oranında başarı sağlanmıştır. Modellerin uygulanmasıyla her üç projede de düzgün şekilli parsellerin oranı artmıştır. Diğer yandan, Model A'da % 71.47, Model B'de % 74.08 ve Model C'de ise % 73.93 düzeyinde toplulaştırma oranı elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Arazi toplulaştırması, Matematiksel optimizasyon modeli, Arazi Bilgi Sistemi, Coğrafik Bilgi Sistemi,
Özet (Çeviri)
In this study, a special mathematical optimization model (Model A) was applied to the land consolidation project area of Yukarı Çandır Village in Tokat province to design a new panellation plan. The model is based on the calculation and optimization of a cost factor which takes the factor of farmer wishes in determining the parcel location and the factor of an average distance between the holding and its parcels, into consideration. The Land Information System and the Arc/Info package as a GIS which is more developed system, were used for operating and displaying etc. the data and information about the land that are spatially referenced. The results of the model A was compared the output of the Model B and C developed by Girgin et al (1992) and by Girgin (1982), respectively. The results of this comparison are as follows. The number of parcel decreased 71.47% at Model A, 74.08% at Model B and 73.93% Model C. The average parcel size increased 69.13% at Model A, 71.94% at Model B and 71.78% at Model C. The average number of parcel per farm which was 4.86 before the land consolidation decreased to 1.39, 1.26 and 1.27 at Model A, B and C respectively. At the subject of the giving the parcels that include fixed installation was to be successful 100% at Model A and 73.3% at Model B. The number of regular shaped parcels increased at all of the models. Moreover all of the models has a high consolidation ratio. KEY WORDS : Land Consolidation, Mathematical Optimization Model, Land Information System, Geographical Information Systems,