Ankara Mürted sulamasında su kullanım ve dağıtım etkinliğinin belirlenmesi
The Determination of water use and distribution efficiency in Ankara-Mürted irrigation project
- Tez No: 58371
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ALİ TOKGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, Devlet Su îşleri tarafından 1971 yılında işletmeye açılan Mürted sulama projesi ele alınmış ve ovanın sulanması için yapılmış tesislerden optimum biçimde yararlanmaya ilişkin seçeneklerin araştırılması planlanmıştır. Bu amaca uygun olarak, doğrusal programlama yöntemlerinden yararlanılarak optimum sulama alanları ve bitki desenlerinin saptanması, su-kullanım randımanlarının arttırılması yönünden su iletim sistemlerinin geliştirilmesi ve tarla içi su dağıtım sistemlerinin düzenlenmesine ilişkin analizler yapılmıştır. FAO tarafından geliştirilen DASI bilgisayar programı yardımı ile proje ekonomik açıdan incelenmiştir. Ayrıca CROPWAT bilgisayar programı ile sulama alanında yetiştirilen çeşitli bitkilere ilişkin optimum sulama programları oluşturulmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Sulama projesi, sulama sistemi, su kullanım etkinliği, optimum bitki deseni, sistem performansı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate and determine the most efficient use of water in the Mürted irrigation project which was established by the State Hydraulic Works in 1971. By using linear programming method, optimal irrigation area and crop patterns were determined. For the efficient use of water, work has been done on the development of irrigation systems and on the arrangement of on farm water distribution systems. Economical analysis of the project was also carried out by using the computer program DASI, which was developed by FAO. Finally the optimum irrigation scheduling programs for various crops grown in the area were calculated by means of the program CROPWAT. KEY WORDS; Irrigation project, irrigation system, water-use efficiency, optimal crop pattern, system performance.