Mihr-u Müşteri Mesnevisi minyatürleri (TSMK H. 831 yazması)
Miniatures of Mihr-u Müşteri Mesnevi (TSMK H. 831 manuscript)
- Tez No: 923855
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇETİNASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 278
Özet
“Mihr-u Müşteri Mesnevisi Minyatürleri (TSMK H. 831 Yazması)”isimli bu yüksek lisans tezinde, 778/1377 yılında Assâr-ı Tebrîzî tarafından Farsça olarak telif edilen ve 905/1500 yılında Katib Şeyh Muhammed bin Fahreddin Ahmed el-Ensari tarafından istinsah edilen nüshanın minyatürleri incelenmiştir. Günümüzde Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesinde Hazine 831 kayıt numarası ile muhafaza edilen resimli el yazması eserin; konu, kompozisyon, teknik ve sembolik anlatımların incelemeleri yapılarak tanıtılmasını ve incelenmesini amaçlayan bu çalışma;“Giriş”,“H. 831 No'lu Yazmanın Minyatürleri”,“Minyatürlü Mihr-u Müşteri Yazmaları”,“Değerlendirme”,“Karşılaştırma”ve“Sonuç”olmak üzere altı ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde konunun tanımı yapılmış, konuyla ilgili yayın ve araştırmalara değinilmiş, tezde kullanılan metot ve düzen belirtildikten sonra, eserin müellifi Assâr-ı Tebrizi'nin hayatı ve önemine değinilerek Mihr-u Müşteri mesnevisinin hikayesi kısaca tanıtılmış ve minyatürlü aşk mesnevilerinin genel tarihçesine yer verilmiştir. Bu bölümde son olarak H. 831 nüshasının sayısal verileri sunulmuştur. İkinci bölümde TSMK H. 831 numaralı Mihr- u Müşteri ismiyle bilinen yazmanın 49 minyatürünün tek tek ele alınmıştır. Minyatürler varak numaralarının esas alındığı sıralamaya uygun olarak minyatürün konusu, tanımı ve resim-metin ilişkisi başlıklarından oluşan bir katalogda detaylı bir biçimde incelenmiştir. Minyatürlü Mihr-u Müşteri Yazmaları isimli bölümde Mihr-u Müşteri Mesnevisinin 15-17. yüzyıl aralığında Karakoyunlu, Akkoyunlu, Safevi, Özbek Hanlığı ve Osmanlı dönemlerinde üretilen resimli nüshalarından tespit ve temin edilen 28 yazmanın da konularına göre tasnifi yapılmıştır. Dördüncü bölümde, H. 831 nüshasındaki 49 minyatür ile diğer 28 nüshadaki minyatürlerde yer alan konular, kompozisyonlar, renkler ve minyatürlerdeki sembolik öğeler; incelenerek birbirleri ile karşılaştırılmıştır. Beşinci bölümde ise minyatürlü Mihr-u Müşteri Mesnevilerinin farklı konulu eserlerdeki aynı ve yakın dönemlerde üretilen farkı yazmalarda da benzer konu ve sahnelerin kısaca kıyaslaması yapılmıştır. Sonuç bölümünde ise bu çalışmadan elde edilen yeni bulgular ile Mihr-u Müşteri H. 831 (14 Şevval 905/13 Mayıs 1500) minyatürlü yazması ile tespit edilen diğer 28 resimli Mihr-u Müşteri nüshasının Türk minyatür sanatı içerisindeki yeri ve taşıdığı önem hakkında bilgiler bulgular ile verilmiştir. Sonuç bölümünde, 13 Mayıs 1500 tarihli H. 831 yazmasının minyatürleri derinlemesine analiz edilmiştir. Bu analizde, diğer 28 resimli Mihr-u Müşteri nüshasıyla yapılan karşılaştırmalar sonucu, H. 831 nüshasının estetik incelikleri, konu derinliği, kompozisyon çeşitliliği, sembolizm dili, tekniği ve üslubuna dair önemli bulgular belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis titled“Miniatures of Mihr-u Müşteri Mesnevi (TSMK H. 831 Manuscript)”, the miniatures of a Persian manuscript authored by Assâr-ı Tabrîzî in 778/1377 and copied by Katib Şeyh Muhammed bin Fahraddin Ahmed al-Ansari in 905/1500 are examined. This study, which aims to introduce and analyse the illustrated manuscript, which is preserved in the Topkapı Palace Museum Library with the registration number Treasury 831, by examining the subject, composition, technique and symbolic expressions, consists of six main chapters: 'Introduction', 'Miniatures of Manuscript No. 831', 'Mihr-u Müşteri Manuscripts with Miniatures', 'Evaluation', 'Comparison' and 'Conclusion'. In the introduction chapter, the definition of the subject is given, the publications and researches on the subject are mentioned, the method and order used in the thesis are stated, the life and importance of the author of the work Assâr-ı Tabrizi is mentioned, the story of Mihr-u Müşteri masnavi is briefly introduced and the general history of miniaturised love masnavi is given. Finally, the numerical data of copy H. 831 is presented. In the second part, the 49 miniatures of the manuscript known as Mihr- u Müşteri, numbered TSMK H. 831, are analysed one by one. The miniatures are examined in detail in a catalogue consisting of the subject of the miniature, its description and the picture-text relationship in accordance with the order based on the leaf numbers. In the section titled Mihr-u Müşteri Manuscripts with Miniatures, 28 manuscripts identified and obtained from the illustrated copies of Mihr-u Müşteri Masnavi produced in the Karakoyunlu, Akkoyunlu, Safavid, Uzbek Khanate and Ottoman periods between the 15th and 17th centuries were classified according to their subjects. In the fourth chapter, the subjects, compositions, colours and symbolic elements in the 49 miniatures in the H. 831 manuscript and the other 28 manuscripts are examined and compared with each other. In the fifth section, a brief comparison of the similar subjects and scenes of the miniaturised Mihr-u Müşteri Mesnevis in different themed works in the same and different manuscripts produced in the same and similar periods is made. In the concluding section, the new findings of this study and the place and importance of the miniaturised manuscript of Mihr-u Müşteri H. 831 (14 Shawwal 905/13 May 1500) and the other 28 illustrated copies of Mihr-u Müşteri in Turkish miniature art are given with the findings. In the conclusion, the miniatures of the manuscript of H. 831 dated 13 May 1500 are analysed in depth. In this analysis, as a result of the comparisons made with the other 28 illustrated copies of Mihr-u Müşteri, important findings regarding the aesthetic subtleties, subject depth, composition diversity, symbolism language, technique and style of the H. 831 copy are stated.