The effect of celebrity usage as the face of a brand on consumer behavior
Marka yüzü olarak ünlü kullanımının tüketici davranışları üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 583708
  2. Yazar: DİLŞAH ÖZSADİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, İşletme, Advertising, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı, kozmetik sektörü TV reklamlarındaki ünlü kullanımının genç kadın tüketicilerin satın alma davranışlarını ne ölçüde etkilediğini analiz etmektir. Özellikle, bu araştırma, ünlü firmaların televizyondaki reklam uygulamalarında ünlülerin kullanılmasının, genç kadın üniversite öğrencilerinin tüketim tercihlerinde, ünlü olmayan televizyon reklamlarına kıyasla herhangi bir fark yaratıp yaratmadığı üzerine odaklanmaktadır. Çalışmada, televizyon mecrasının seçilmesinin nedeni, tüketicilerin günlük hayatlarında en sık ünlülere maruz kaldıkları alanlar arasında olması olarak açıklanabilir. Çalışma, Haziran 2018 ve Eylül 2018 tarihleri arasında yrütülmüş; Mustafa Kemal Üniversitesi'nden (Hatay) kadın öğrencilerin televizyondaki kozmetik reklamlara yönelik tutumlarını ve satın alma eğilimlerini etkileyip etkilemediğini incelemektedir. Çalışmanın sonuçlarına göre, genç kadın üniversite öğrencilerinin bu konuda tüketim davranışlarında, ünlü olan veya olmayan TV kozmetik reklamlarına maruz kalmalarına bağlı olarak farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze to what extent celebrity endorsement in TV cosmetics ads affects the consumer behavior of young female consumers. Especially, this research focuses on whether the use of celebrities by cosmetic companies in their advertising practices on TV generates any difference in the consumption preferences of young female university students compared to those TV commercials that do not contain any celebrities. The reason for choosing television as the focus of attention is that it is among the mediated spaces whereby consumers are most frequently exposed to celebrities in their daily lives. Through an opinion poll which was conducted between June 2018 and September 2018 and which sought out the attitudes of female students from Mustafa Kemal University (Hatay) to cosmetics ads on television, the study mainly asked whether celebrity endorsement influences young women's inclination to purchase the products thereby-advertised on television. It found out that there is considerable divergence in young female university students' consumption behavior in this regard, depending on whether they are exposed to TV cosmetics ads with or without celebrities as endorsers.