Çevrimiçi benliğin çevrimdışına etkileri: Instagram'da etkileşim örnekleri
The impact of the online self on the offline: Interaction examples on instagram
  1. Tez No: 594965
  2. Yazar: GÜLŞAH SAĞLAM UEBEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM OĞUZHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma birçok bireyin gündelik rutini haline gelmiş olan sosyal medya kullanımının, Instagram özelinde, bireyin çevrimdışı benliği üzerindeki etkilerini araştırmak amaçlanmıştır. Çevrimdışı alanın bireyin benlik sunumlarının içeriğini hazırlamada, çevrimiçi alan için seferber edilmesi ve bireyin bu iki farklı alan arasında gittikçe sıkışma yaşaması çalışmanın esas problemini oluşturmaktadır. Instagram üzerinden benlik sunumları, platformun ilk ortaya çıktığı zamanlarda benliklerin sunum amaçları ve yöntemlerinden farklı bir noktaya evrilmiş, bu sunumu yapan kimi bireyler için ise gelir getirici bir sisteme dönüşmüştür. Bu çalışma kapsamında fenomen sıfatıyla genel olarak kategorize edebileceğimiz influencer (etki sahibi) ve celebrity (meşhur) olarak tanımlanan bir grup ve bu fenomenlerin takipçisi, normal Instagram kullanıcıları olan ikinci grup ile yüz yüze görüşmeler yapılarak, kendilerine araştırma için hazırlanan sorular sorulmuştur. Sorulan sorular söylem analizi yöntemi kullanılarak yorumlanmıştır. Son aşamada fenomenlerin her birinden, birer gönderi örneği incelenerek araştırmanın bulgularına dahil edilmiştir. Araştırmanın sonucunda Instagram'daki benlik sunumlarının kişilerin çevrimdışı hayatını Instagram'ı kullanma yoğunluğu ve amacına bağlı olarak etkilediği saptanmıştır. Ayrıca fenomenlerin Instagram kullanıcılarının gözünde öneme sahip kişiler oldukları sonucuna da ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to understand the effect of social media (specifically Instagram), which has become a daily routine for many people, on the offline self of the users. The main problem focused on this study is the leveraging of the offline space to prepare the content for self-presentation on the online space and the individual getting progressively stuck between the two spaces. Self-presentation over Instagram has evolved both in content and aim since the day the platform launched and turned into a revenue generating system for some of the individuals who are presenting. Within the context of this study, face to face interviews were conducted and questions prepared for the study were asked to a group of people whom we can generally categorize as phenomena (a Turkish term to define people with a high number of followers on social media) including influencers (people with impact) and celebrities (famous individuals) and another group consisting of individuals who are the followers of these phenomena (regular Instagram users). Questions asked were interpreted by using discourse analysis. Finally, a post from each phenomena was examined and added to the findings of the study. It was concluded that the self-presentation on Instagram affects individual's offline life depending on the frequency and the aim of their Instagram usage. It is also noted that phenomena are regarded as“important people”in the eyes of the Instagram users.