İnteraktif belgeselin oyunlaştırılma deneyimi: 'Açık Dünya'
Experiencing gamification of interactive documentary: 'Open World'
  1. Tez No: 583713
  2. Yazar: OĞUZ ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ARDA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Yeni Medya anlatı türü olan İnteraktif Belgeselin üyesi Docu-Game bu çalışmanın ana konusudur. Belgesel ve Dijital Oyun kavramlarını bir araya getirerek, belgesel film olarak anlatılması zor olan veya mümkün olmayan hikâye, konu ve olayları anlatmak için bir araç olan Docu-Game hem bir belgesel sinema hem de bir dijital oyun türü olarak varlık göstermektedir. Açık Dünya kavramı ise doğal hali ile dijital oyun içeriklerini genişletmeye yararken, Docu-Game'in de sınırlarını genişletmek adına bir yardımcı olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The topic of this research is Docu-Game which is a member of Interactive Documentary who is a story telling type of New Media. Docu-Game shows presence as a documentary film and also a digital game that tells a story, topic or a event in a way that film can't by combining the Documentary and Digital Game understandings. Open World who can widen the contents of digital games can also help widen the boundries of Docu-Game.