Bağcılıkta in vitro mikroaşılama tekniği ile çoğaltma üzerinde araştırmalar
Propagation of grapevines by micrografting technique
  1. Tez No: 58374
  2. Yazar: NİLGÜN GÖKTÜRK BAYDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ FİDAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Asma için en uygun in vitro mikroaşılama tekniğinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilen bu araştırmada, mikroaşılama çalışmalarında Kalecik Karası ve Uslu üzüm çeşitlerine ait sürgün uçları ile Kober 5 BB ve Vialla anaçlarına ait çöğürler kullanılmıştır. Araştırmada, en iyi sonuçlan veren in vitro çimlendirme ortamı, sürgün ucu kaynağı, aşılı bitkilerin kültüre alındıkları besin ortamı ile aşılama yöntemi belirlenmiş olup, aşı yerine uygulanan ve besin ortamına ilave edilen büyümeyi düzenleyici maddelerin etkileri incelenmiştir. In vitro koşullarda enfeksiyon nedeniyle çimlenemeyen Vialla tohumlarının in vivo koşullarda çimlendirildiği araştırmada, Kober 5 BB tohumlan için en uygun in vitro çimlendirme ortamı olarak 0.5 mg/1 GA3, katkılı MS mineral tuzlarını içeren besin ortamı tespit edilmiştir. Ayrıca çimlenme öncesi tohumların steril saf su içinde 24 saat süreyle bırakılmalarının sert tohum kabuğunu yumuşatarak,çimlenmeyi kolaylaştırdığı da saptanmıştır. Üzerinde çalışılan bütün kombinasyonlar için, en uygun sürgün ucu kaynağı olarak in vitro bitkilerden alman sürgün uçlarmm belirlendiği araştırmada, aşıda basan ve gelişme kriterleri (sürgün uzunluğu, yaprak sayısı, sürgün yaş ve kuru ağırlıkları, kök uzunluğu, kök yaş ve kuru ağırlıkları) bakımından en yüksek değerler tepeye yerleştirme yöntemi ile aşılanarak katı MS ortamında kültüre alınan mikroaşılardan elde edildiği tespit edilmiştir. Aşılama sırasında aşı yerine damlatılan BAP'm ve besin ortamlarına ilave edilen büyümeyi düzenleyici maddelerin, aşı tutma başarısı üzerinde belirgin bir etkilerinin olmadığı da beMenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Asma, Kalecik karası, Uslu, Kober 5 BB, Vialla, in vitro mikroaşılama, in vitro çimlendirme, MS, aşılama yöntemleri, büyümeyi düzenleyici madde
Özet (Çeviri)
The research carried out to determine the best in vitro micrografting technique for grapevine. In micrografting studies Kalecik karası and Uslu cultivars (Vitis vinifera L) were used as shoot tip source for rootlings of Kober 5 BB and Vialla.IV In this study the best in vitro germination medium, source of shoot tip, medium in which grafted plants were grown, and grafting tecniques were determined. In addition, the effectives of growth regulators applied to the grafting point and growing media were also concerned. Seeds of Vialla were not able to germinate in vitro, because of infection. Therefore, they were germinated in vivo. For Kober 5 BB seeds the best in vitro germination medium was found to have composed of 0.5 mg/1 GA3, added to MS mineral salts. Moreover, soaking the seeds in deiyonized water for 24 hours, softaned the seed coat and stimulated germination. Concequently, the most appropriate shoot tip source was found to be those taken from in vitro grown plants for all combinations used in this research. The highest values on success of grafting and developing criteria such as shoot legth, leaf number, shoot fresh and dry weight, root leght, root fresh and dry weight were found and those plantles that grafted by putting on top of the decapitated surface and cultured in solid MS medium. Furthermore, on the time of grafting, dropping BAP and adding some growth regulators in medium did not affect on sucess of grafting. KEY WORDS : Grapevine, Kalecik karası, Uslu, Kober 5 BB, Vialla in vitro micrograftmg, in vitro germination medium, MS, grafting tecniques, growth regulators