Köpeklerde trafik kazaları sonucu oluşan ekstremite uzun kemik kırıklarının dağılımı ve sonuçları üzerine klinik değerlendirmeler
Clinical evaluations of the results and distribution of long bone fractures of limbs in dogs caused by A traffic accident
- Tez No: 583756
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Çalışmada, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi Cerrahi Kliniğine getirilen ve uzun ekstremite kemiklerinde travmatik lezyonları bulunan değişik ırk, yaş ve cinsiyetteki 74 köpek değerlendirilmiştir. Trafik kazası nedeniyle getirilen olguların klinik ve radyolojik muayeneleri sonucu ekstremitelerde belirlenen kırık lezyonların dağılımını; 16 köpekte Humerus (%21), 18 köpekte Radius-Ulna (%23), 23 köpekte Femur (%29) ve 21 köpekte Tibia (%27) kırığı oluşturmuştur. Trafik kazası sonucu oluşan ekstremite uzun kemik kırık lezyonları nedeniyle getirilen olguların alınan anamnezleri ve inspeksiyon bulgularına göre klinik muayeneleri yapıldı. İlgili ekstremiteler ağrı, sıcaklık, şişkinlik, deformite, anormal hareket, krepitasyon ve diğer ekstremite ile asimetrik bulgular yönünden muayeneleri yapıldı. Endike olan sağaltım yöntemleri uygulandı. Bu çalışmada köpeklerde karşılaşılan trafik kazası nedeniyle oluşan ekstremite uzun kemik kırıklarının genel olarak tanımlanması, lokalizasyonu ve sonuçlarının ayrıntılı değerlendirilmesi aktarılmıştır. Sonuç olarak, trafik kazaları insanlar için olduğu kadar birlikte yaşadıkları pet hayvanları için de yaşamsal bir tehlike oluşturmaktadır. Önlenmesi konusunda aynı yöntemler birlikte gerçekleştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
In the present, study a total of 74 dogs of different breed, age and sex, which had traumatic lesions in their long bones of limbs and brought to the Surgery Clinic of Ankara University, Faculty of Veterinary Medicine, were examined. The clinical and radiological examinations of the patients brought to the Clinic due to traffic accidents revealed the distribution of fracture in the limbs as Humerus (21%) in 16 dogs, Radius-Ulna (23%) in 18 dogs, Femur (29%) in 23 dogs and Tibia (27%) in 21 dogs. Clinical examination was performed according to the anamnesis and examination findings of the patients which had fractures in their bones caused by traffic accidents. The related limbs were examined regarding the pain, temperature, swelling, deformity, abnormal movement, crepitation, and asymmetry. The indicated treatment type was applied. In this study, general description, localization and detailed evaluation of the long bone fractures of the limbs in dogs caused by traffic accidents were presented. In conclusion, traffic accidents pose a vital danger to humans as well as to the pet animals, which they are living with. Similar prevention methods should be carried out as well.