Kedi ve köpeklerde trafik kazası olgularının prevalansı
Prevalance of road traffic accident cases in cats and dogs
  1. Tez No: 897232
  2. Yazar: İREM TİLBE GÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DEMİRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veteriner Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada Edirne vilayetinde bulunan Pati İzi Veteriner Kliniği ve Deniz Veteriner Kliniği'ne 2018 -2022 yılları arasında 5 yıllık periyotta trafik kazasına bağlı travma şikâyeti ile getirilen sahipli veya sahipsiz farklı yaş, ırk ve cinsiyetteki 35 kedi ve 33 köpek olmak üzere toplam 68 adet trafik kazası vakaları değerlendirilmiştir. Trafik kazası sonucunda travmatik lezyonlar şikâyeti ile veteriner kliniklerine getirilen olgularda alınan anamnezler ve yapılan muayeneler sonucunda elde edilen bulgular sınıflandırılarak deskriptif istatistiksel olarak değerlendirildi. Gelen vakaların travma lezyon dağılımlarına bakıldığında %63,24 oranında kırık vakalarının olduğu ve %22,06 oranıyla pelvik kırığının fazla görüldüğü kanısına varıldı. Trafik kazasının yönü ve şiddeti ile oluşan kırıkların yönü ve sayısında doğru orantılı bir ilişkinin bulunduğu da gözlendi. Bu çalışma ile kedi ve köpeklerde görülen trafik kazası vakalarının neden olduğu sonuçlarının genel bir şekilde tanımlanması ve sonuçlarının ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmesi yapılmıştır. Sonuç olarak, trafik kazaları tüm canlılar için yaşamsal bir tehlike oluşturmaktadır. Trafik kazalarının yaşanmaması için trafikte seyir halinde iken dikkat edilmeli ve trafik kurallarına uyulmadır.
Özet (Çeviri)
In this study, a total of 68 cases, which included 35 cats and 33 dogs of different ages, breeds, and sexes, owned or unowned, were brought to Pati Izi Veterinary Clinic and Deniz Veterinary Clinic in Edirne province with the complaint of trauma due to traffic accidents in 5 years between 2018 and 2022, were evaluated. The findings obtained as a result of the anamnesis and examinations of the cases brought to veterinary clinics with complaints of traumatic lesions as a result of a traffic accident were classified and evaluated descriptively and statistically. When the trauma lesion distribution of the incoming cases was analyzed, it was discovered that 63.24% of cases consisted of fractures, with pelvic fractures accounting for 22.06% of the total. It has also been observed that there is a directly proportional relationship between the direction and severity of the traffic accident and the direction and number of fractures. This study aimed to provide a general description of the consequences of traffic accidents in cats and dogs and to thoroughly evaluate these outcomes. As a result, traffic accidents create a vital danger to all living things. In order to avoid traffic accidents, you should be careful while driving and obey the traffic rules.