Milliyetçilik olgusunun tüketim alışkanlıklarına etkileri: İstanbul örneği
The effects of nationalism on consumption habits: The case of i̇stanbul
- Tez No: 583768
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT CİHANGİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Küreselleşen dünyada tüketim artık bir ihtiyaç olmanın ötesinde bir yaşam biçimi, kültürün bir parçası olmuştur. Bu bağlamda tüketicilerden meydana gelen toplumlar da birer tüketim toplumuna dönüşmüşlerdir. Herhangi bir tüketici, Dünyanın herhangi bir yerinde üretilen bir üründen aynı günde internet veya görsel iletişim kanallarıyla haberdar olmaktadır. Hatta yeni üretilen bir ürünün tanıtımı aynı günde farklı coğrafyalarda tanıtılmakta lansmanı yapılmaktadır. Küresel şirketlerin küresel pazarlama faaliyetlerine maruz kalan tüketiciler bu tarz pazarlama faaliyetlerinin sonucu olarak birçok farklı alternatif hakkında bilgi sahibi olmakta ve tercihlerini bu paralelde gerçekleştirmektedir. Günümüzde tüketici karar verici durumunda olduğundan bu karar vericiyi doğru anlamak hayati önem taşımaktadır. Dışarıda bu şirketlerin içeride ise yerli sermayeli şirketlerin başarısı tüketicilerin isteklerini en doğru şekilde karşılayabilme kabiliyetlerine bağlıdır. Küresel firmalar aynı ürünleri pazarlanan ülkelerin değerlerini göz önüne alarak pazarlamaktadırlar. Örnek olarak; Coca-Cola firmasının ramazan ayında kolayı iftar sofraların bir parçası gibi sunması verilebilir. Tüketiciler bütün bu pazarlama faaliyetlerinin yanı sıra, içinde bulundukları faktörler oldukça önemlidir. Bu çalışmada, yılladır farklı şekillerde tanımlanan ve tartışılan bir kavram olan milliyetçilik olgusunun tüketim alışkanlıklarına etkileri, İstanbul ilinde, 250 katılımcı ile yapılan bir anket çalışmasıyla belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the globalized world, consumption is not only a need but also it is a part of the lifestyle and the culture. Therefore, the societies that consist of consumers became a consumer society. Any consumer is aware of the products that are produced anywhere in the World, thanks to the internet, or visual media. Moreover, a newly produced product is promoted and launched in different places at the same time. The consumers who are exposed to global marketing activities of the global companies have information about many different alternatives and make their decision according to their pieces of information. In today's world, consumers are the decision-makers, thus it is vital to understand them correctly. The success of foreign companies and local companies depends on their ability to meet consumers' requests correctly. Global corporations market the same products in defiance of countries' worth that they market. For instance, Coca-Cola shows coke as a part of the iftar meal in Ramadan. For consumers, the factors they are in significant besides, marketing activities. In this research, the effects of the phenomenon of nationalism, which has been defined and discussed in different ways for years, on consumption habits have been tried to be determined by a survey conducted with 250 participants in Istanbul.