Yenidoğan bebeklerde kavrama refleksi dağılımının incelenmesi
Investigation of grasp reflex distribution in newborns
- Tez No: 583789
- Danışmanlar: PROF. DR. NECİP KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Palmar kavrama refleksi, bebeğin nesneleri kavramasına ve bırakmasına izin veren içgüdüsel bir harekettir ve bebeğin elinin palmar yüzeyine dokunulduğunda ortaya çıkar. Refleks cevabı, uyarılmış elin parmaklarının hızlı fleksiyonu ve adduksiyonudur. Doğumla birlikte ortaya çıkan kavrama refleksi, doğumdan yaklaşık 2 ± 4 ay sonra inhibe edilir veya baskılanır. Bu çalışmada yenidoğan erkek ve kız bebeklerde doğuştan gelen kavrama refleks kuvvetinin sağ el ve sol el dağılımının, lateralizasyon öngörüsüyle cinsiyete göre incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırmada gönüllü grubu, sağlıklı yenidoğan bebeklerden oluşmaktadır.Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi Yenidoğan Kliniğinde doğanve nörolojik muayeneleri yapılan 76 erkek, 77 kız olmak üzere toplam 153 yenidoğan çalışmaya dahil edildi. Bebeklerin anne ya da babasının el tercihi 'Edinburg El Tercihi Anketi' ile ölçüldü. Bebeğin doğum bilgilerini içeren bir form, araştırmacı tarafından dolduruldu. Bebeklerde kavrama refleksi kuvvetinin ölçümü,faydalı modeller patent birimine başvurusu yapılmış yeni bir elektronik cihaz ile doğumdan sonraki ilk iki ay içinde yapıldı. Ölçüm işlemi sağ el ve sol el için onar defa tekrar edildi. Elde edilen kavrama refleks kuvveti verileri ile aile ve bebeklerin form bilgileri, SPSS™ programı kullanılarak analiz edildi. Bulgular: Kavrama refleks kuvveti ortalamasının asimetrik dağılım gösterdiği bulunmuştur. Asimetrik dağılımın sağa ya da sola eğilimi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Dağılımın hayvanlardaki pençe tercihi dağılımına benzerlik gösterdiği bulunmuştur. Sonuç: Yenidoğanda asimetrik olarak dağılan, primitif bir refleks olan kavrama refleksinin; eğitim ve sosyal çevre etkisiyle birlikte el tercihinin temelini oluşturabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Palmar grasp reflex is an instinctive response that allows the baby to grasp and leave the objects and it emerges with the touch on the baby's palmar surface. The response of the reflex is rapid flexion and adduction of hand fingers. The grasping reflex coming out with birth are refrained or suppressed approximately 2-4 months after birth. In this study, we aimed to analyze the proportion of the left/right hand tendency associated with the grasping reflex power coming with birth, for both male and female newborn infants based on the the prediction of lateralization. Materials and Methods: In this study, volunteer group consists of healthy newborn babies. Total number of 153 newborns are included in thestudy, 76 of them male and 76 of them female, delivered in the newborn clinic of Hafsa Sultan Hospital of Celal Bayar University. The hand preference of the father or mothers of babies are identified with“Edinburg hand preference survey”. A form capturing newborn baby's information is filled out by the researcher. The measurement of grasping reflex power in babies is carried out in 2 months after the birth using a novel electronic equipment, for which utility model patent application is still pending. The measurement is repeated ten times for both right and left hand grasping. Information on the forms about families and grasping data are analyzed via SPSS™ software. Results: It is found out that, the average grasping reflex power is asymmetrically distributed. The asymmetric distribution does not show statistically meaningful correlation with the tendency to be right or left handed. The distribution of grasping power is found to be similar to the distribution of the preference of pow in animals. Conclusion: It is concluded that, palmar grasp reflex is an asymmetrically distributed primitive reflex in a newborn and the hand preference may originate from it, along with the important effects of education and social environment.